ZWIERZĘCA ARCHITEKTURA

W poprzednim wpisie pisałam o tym, co można zaprojektować dla dzieciaków. W dzisiejszym napiszę, co można zrobić dla równie uwielbianych i również ważnych członków prawie każdej rodziny – zwierzakach. Nasze kochane psy, koty, jaszczurki, chomiki, rybki czy fretki nie potrafią same zbudować dla siebie mieszkania, więc cała odpowiedzialność spada na nas.

W ciągu ostatnich parunastu lat zachodzą procesy urbanizacji terenów wiejskich. Wiele przedmieść wchłania tereny podmiejskie powodując wyniszczenie naturalnego środowiska wielu gatunków zwierząt. Coraz mniej jest terenów do wyprowadzania naszych psiaków, a duże parki nie są wyposażone w odpowiednie kubły i woreczki. Zostajemy daleko w tyle z zagranicznymi standardami w tym temacie jednak zaczynamy powoli działać i jest to dobry znak.

Jak poprawić jakość życia naszych pociech  w domowym zaciszu? Architektura dla zwierząt to nie jest martwy temat. W ostatnich latach nasz świat jest coraz bardziej wrażliwy na krzywdę zarówno fauny jak i flory, wrażliwi na komfort życia zwierząt.

www.architecturefordogs.com

Trafiłam na tą stronę całkowicie przypadkiem i od razu zakochałam się w idei. Znani architekci, głównie z Japonii pokazują 13 indywidualnych pomysłów dla swoich pupili. Pokazuje psiaki jako naszych partnerów, jako towarzyszy życia. Dlatego powinniśmy im, tak samo jak samym sobie, zapewnić godne warunki do życia. Każdy projekt posiada filmik o projektancie i bohaterze, włącznie z instrukcją montażu konstrukcji aby każdy z nas mógł zainspirować się do stworzenia go własnymi rękoma. Znajdziemy tam wszelkiego rodzaju budy, schowania i leżaki. Niektóre wydały mi się trochę przesadzone, niektóre niezwykle atrakcyjne i proste w wykonaniu. Według mnie pomysł jest wspaniały, a strona pomaga zrozumieć i przekazać pewne wartości, a zwłaszcza wartość zwierząt w naszym życiu.

buda dla psa

ANIMAL ARCHITECTURE

Strona www.animalarchitecture.org to kopalnia niesamowitych pomysłów. Świat zwierząt nie kończy się na zwierzętach domowych, więc architekci postanowili wyżyć się twórczo na projektach innych niż wszystkie. Oto na stronie znajdziemy konkurs na opracowanie koncepcji nowego „miasta” dla pszczół czy też miejsca w tkance miejskiej, gdzie będą mogły koegzystować w naszym otoczeniu. Na portalu poruszany jest także problem ptaków ginących setkami, tysiącami ale i dziesiątkami tysięcy co roku przy zderzeniu z szybami coraz gęściej projektowanych wieżowców. Architekci analizują to jak same ptaki postrzegają kolory, paski czy kropki aby wynaleźć szkło bezpieczne dla nich oraz nadal atrakcyjne dla naszego oka. Na dodatek możemy obejrzeć liczne projekty ptasich hoteli, co jest równie niesamowite i intrygujące, co lekko kontrowersyjne.

miejsce dla os

Parę dni temu kot mojej szefowej zmarł u weterynarza. Ten oznajmił pod koniec całej sytuacji, że ma podpisaną umowę z firmą, która zajmuje się utylizacją zwłok zwierzęcia. UTYLIZACJĄ… Może to tylko ja i moje szefostwo jest dziwne i uważamy to słowo w połączeniu z naszym ukochanym pupilem jak najgorsze oszczerstwo i nie dopuścimy do czegoś takiego a następnie grzebiąc je w naszym ogródku. Tak, prawdopodobnie łamiemy prawo.

W odpowiedzi na problem miejsca do pochowania naszych ukochanych zwierzaków Krakowska pracownia projektowa PPA stworzyła projekt „Grzebowiska dla małych zwierząt domowych” w Szczecinie. Zdobyli III miejsce jednak projekt bardzo mi się spodobał ze względu na prostą bryłę, wrażenie spokoju, ciszy oraz podniosłości. Zarówno mój kot jak i Twój pies zasługują na istnienie takiego miejsca.

cmentarz dla zwierząt

Nie wyobrażam sobie życia bez zwierzaków, więc jestem ogromnie wdzięczna społeczności, która domaga się dla nich praw oraz broni ich, ponieważ one same się ich domagać nie mają jak. Dzięki takim inicjatywom może będą bezpieczniejsze a ich życie będzie tak samo komfortowe jak nasze. W końcu są naszymi najwierniejszymi kompanami.

Zdjęcia ze stron:

animalarchitecture.org

architecturefordogs.com

podczaszy-pa.com

Architekt z zamiłowania. Kreuje w głowie, na papierze i w internecie. A co? Wszystko co się da zbudować a to co już zbudowane lubi analizować.3 komentarzy

  1. baska wrote:

    Cmentarz dla zwierząt jest świetnym pomysłem. Jako nasi wierni przyjaciele zdecydowanie zasługują na taki gest 😉

  2. Michalek wrote:

    Poczęści zgadzam się z tym co zostało napisanę, ale nie do końca. Jak przemyślę sprawę to napisze o co mi chodzi.

  3. Wojtek wrote:

    Bardzo dobry artykuł, zapiszę go sobię. Jak za jakiś czas będzie mi potrzbny to go łatwiej znajdę.

Przeczytaj poprzedni wpis:
dziecko-ikona
DZIECINNIE PROSTE?

Gdy byłam mała, temat wnętrza zaprojektowanego specjalnie dla najmłodszych, właściwie nie był poruszany. Dopiero, kiedy pojawiła się w kraju IKEA...

Zamknij