WIOSNA WE WNĘTRZU ZIMĄ

Zima się nadal nie skończyła. Kolejny raz zostaliśmy zasypani przez wielką śnieżną czapę. Leżąc chora zastanawiałam się jak przetrwać jesień i zimę w swoim domu nie łapiąc deprechy. Jesienne wieczory zawsze kojarzyły mi się z dobrą lekturą oraz lampką wina, zimowe z długimi kąpielami i tęsknotą za zielenią i słońcem. Początkowe podniecenie śniegiem zniknęło zwłaszcza podczas przebłysków wiosny w ostatnich tygodniach.

wygodne miejsce do czytania

Jeśli pogodziliśmy się już z zewnętrznym klimatem warto poszukać w domu lub w porę zaprojektować wygodne miejsce do czytania. Jeśli mamy pomieszczenie, które możemy przeznaczyć tylko na tą funkcję to z łatwością możemy stworzyć biblioteczkę z miękkim fotelem i lampką. Jednak w większości naszych mieszkań czy domów takiej ilości miejsca nie mamy. Przyznaję się bez bicia do fascynacji książkami Jane Austen i filmami na podstawie jej opowieści. Osadzone w XVIII wieku większość  odbywa się w przepięknych angielskich pałacach i willach lub zamkach. Często w takich budynkach można było spotkać  szerokie parapety, wyściełane miękkim materiałem i poduchami. Także w wielu amerykańskich filmach bohaterki siedzą na takim „meblu” przy oknie rozmyślając. Na szczęście pomysł  nie utknął w tamtych czasach lub tylko w filmach. Projektanci wnętrz np. Laura Ashley docenili to miejsce w domu, które ma tyle możliwości

miękki parapet

KĄCIK DO CZYTANIA

Gdzie w domu znajdziemy taką ilość naturalnego światła, miejsca gdzie możemy oderwać wzrok patrząc na ogród czy miasto?  Najważniejsze w takim kąciku jest właśnie światło oraz komfort. Pod samym parapetem można zorganizować półki na książki i gazety aby mieć wszystko w zasięgu ręki.

JADALNIA

Spokojnie, nie musimy się ograniczać. Funkcję fotela do czytania można z łatwością zamienić na jadalnianą ławę. Taka opcja sprawdzi się zwłaszcza w małej przestrzeni gdzie chcemy wykorzystać każdy centymetr. Poczujemy się jak na wakacjach jedząc przy naszym oknie na świat.

SYPIALNIA

Uwielbiam spać przy oknie. Zwłaszcza jak pada śnieg czy deszcz, gdy jest burza. Niesamowite doznania zwłaszcza przy dużym przeszkleniu. Widziałam przykłady całkowicie przeszklonych wykuszy z łóżkiem. Fantastyczna opcja. Tak blisko natury.

 łózko przy oknie

ŁAZIENKA

Jak pisałam wcześniej – gorąca kąpiel z lampką wina w zimną noc to fantastyczna sprawa. Dla nieskrępowanych wanna przy oknie to strzał w dziesiątkę. Zarówno w gąszczu naszego tajemniczego ogrodu przydomowego czy na wyższych piętrach wieżowca, gdzie widoki zapierają dech w piersiach. Pełne odprężenie.

Co, jeśli nam mało? Jest mnóstwo sposobów aby przemycić trochę lata czy wiosny do wnętrza. Jeśli chcemy mieć zieleń okrągły rok, możemy nadrukować ją na jakąkolwiek wolną powierzchnie. Dzięki sufitom napinanym DPS można fotografię nadrukować na materiał i rozciągnąć nad nami lub wykorzystać wiele technologii nadruków naściennych czyli fototapety.

zieleń w łazience

Wielu projektantów mebli łączy typowe meble z wbudowanym miejscem na rośliny. Stoły z wbudowaną doniczką pozwalają na bezpośredni kontakt z naturą o każdej porze roku. Stolik „Volcane” i „Lagune” studia projektowego z Francji pokazuje jak można z łatwością taki pomysł wprowadzić do przestrzeni mieszkalnej. Podobną funkcję ma lampa „Babylon” designera z Tokio – Ryana Taylora. Żyjąca lampa na pewno da nam namiastkę wiosny.

Brak słońca i zieleni wpływa na wszystkich. Podobno w Norwegii i Kanadzie jest więcej przypadków depresyjnych właśnie ze względu na jego brak. Zawsze można pomalować pokój na żółto lub udekorować ścianę wielkim słońcem, jednak nie zastąpi to nam witaminy D. Cierpliwości moi drodzy, podobno jeszcze tylko parę dni.

Architekt z zamiłowania. Kreuje w głowie, na papierze i w internecie. A co? Wszystko co się da zbudować a to co już zbudowane lubi analizować.


Przeczytaj poprzedni wpis:
antyczna rzeźba
POLSKIE PERŁY ZA GRANICĄ

Jest wielu polskich artystów, którzy zdobyli uznanie nie tylko w naszym kraju, ale i na całym świecie. W dzisiejszym artykule...

Zamknij