TRENDY W DESIGNIE WEDŁUG VIRTUSA

Co jakiś czas udaje mi się wybrać na konferencje wnętrzarskie. Dzięki temu mogę poznać nowe trendy panujące w świecie architektury, nowe rozwiązania i materiały. Tym razem odwiedziłam Wrocławskie Centrum Kongresowe w kompleksie Hali Stulecia. Była to pierwsza konferencja w tym roku i liczyłam na dawkę nowych, świeżych informacji. Pierwszy raz odbywały się w tym budynku i byłam niezmiernie ciekawa jak wypadnie.

konferencja Virtus

Bardzo ciekawym początkiem okazała się relacja z Międzynarodowych Targów Mebli i Wyposażenia IMM w Kolonii, które odbyły się w dniach 14-20 stycznia. Jest to na pewno jedno z większych wydarzeń w świecie meblarskim. Co roku na powierzchni 270 tysięcy centrum targowego ponad 1200 wystawców z całego świata pokazuje swoje odkrycia i nowe pomysły. W tym roku większość firm była z Europy, jednak można było spotkać także wielu Chińczyków, których dizajn jest jak wiemy na najwyższym poziomie. Nie tylko meble można tam zobaczyć, ale też akcesoria kuchenne, elektronikę czy niezwykłe materiały. Każdy z wystawców ma okazję pokazania siebie z jak najlepszej strony ale i też spotkania potencjalnych nabywców i rozpoczęcia współpracy. Wielu młodych artystów dostaje dzięki temu możliwość zaistnienia na rynku. Ogólnie projektanci skupili się w tym roku na różnorodności materiałów zachowując kolorystykę w odcieniach monochromatycznych co było dużym zaskoczeniem.

GUBI na targach

 

 

 Następnym punktem była firma Wicanders zajmująca się produkowaniem i promowaniem podłóg korkowych. Powiem szczerze,  nie byłam nigdy fanką tego materiału. Kojarzy mi się z obdrapanymi obiciami ściennymi w barakach. Jedyny wyjątek stanowią zawsze pomocne tablice korkowe nad miejscem pracy, gdzie mogłam przypinać moje inspiracje i kalendarz. Jednak dzięki temu wystąpieniu mój pogląd uległ zmianie. Fakt – mają bardzo dobrą izolację cieplną. Jeśli położymy dwie warstwy to otrzymujemy całkiem dobre wskaźniki. Fakt- jest doskonałym izolatorem akustycznym, tłumi dźwięki dobiegające z innych kondygnacji oraz obniża poziom hałasu wewnątrz mieszkania. Fakt- absorbuje wstrząsy, jest antybakteryjny, antystatyczny, naturalny. O ten ostatni punkt najbardziej mi się rozchodzi. Kora drzewa dostosowanego do produkcji takich podłóg odradza się co 9 lat.  Drzewa są obdzierane z naturalnej osłony abyśmy mieli nową podłogę. To mój jedyny zarzut. Wizualnie oferta wygląda interesująco. Odbiegają od mojego starego wyobrażenia – na szczęście. Wnętrza wyposażone w taką podłogę potrafią wyglądać bardzo atrakcyjnie i mają dużo możliwości faktur i odcieni. Warto zainteresować się taką alternatywą dla desek i laminatów.

 korek

Wreszcie doszliśmy do prezentacji na którą czekałam najbardziej. Firma TON pokazywała najnowsze modele krzeseł z ich fabryki. Może nie każdy wie, o co chodzi. TON z siedzibą w Bytrice pod Hostynem działa od 150 lat a  założyciel – Michael Thonet w 1861 już pokazał, że będą produkować meble z giętego drewna i ta tradycja trwa do dziś.  Najpierw pod marką THONET a od 1953 roku jako TON, stworzył większość najczęściej używanych krzeseł w naszym domu jak nr 14 czy IRONICA. W ofercie znajdziemy wiele mebli wykonanych z niezwykłą dbałością i dokładnością. Udowodnił to prowadzący puszczając ich nowy film promujący, który znajdziemy na stronie domowej TON-a. Przywiózł także ich nowości aby każdy mógł dotknąć i zasiąść przekonując się, że te meble są zarówno niesamowite wizualnie jak i wygodne czy stabilne. Dwie nowości zrobiły na mnie ogromne wrażenie: przywiezione krzesło MERANO i fotel WAVE, który niestety nie zmieścił się w samochodzie (jak tłumaczył się prowadzący). Powiem otwarcie, że marzę aby mieć oba meble w swoim domu. O ile MERANO kosztuje ok 1000 zł za sztukę z zależności od wykończenia tak cena WAVE-a sięga nawet 6tysięcy złotych. Ale czego nie robi się dla pięknego wnętrza.

krzesło MERANO

Oferta firmy Vescom także przykuła moją uwagę. Dzięki posłanym do wglądu i pomacania próbkom A4 można było ocenić gramaturę i z bliska ocenić materiał. Oferują winylowe i tekstylne okleiny ściennie w niezwykłe szerokiej gamie kolorystycznej i z wieloma wzorami. Także firma EXEO pokazała możliwości dekorowania ścian. Panele ścienne 3d, tynki strukturalne czy beton architektoniczny potrafią niezwykle odmienić przestrzeń mieszkalną a wybór jest niezwykły.

ściana 3d

Na uwagę zasługuje także DomArtStyl ze swoją kolekcją mebli dostarczoną w materiałach reklamowych. Firma ta zajmuje się produkcją krzeseł, hokerów, foteli i puf w nowoczesnej stylistyce. Łączą klasyczny styl z niezwykłymi kolorami i wzorami obicia. Motywy pikowanych oparć widoczny jest w wielu modelach a wyczucie z jakim go wykorzystują zasługuje na pochwałę zwłaszcza w LUDWIKach czy nowoczesnych ławkach. Odwaga i styl. Polecam koniecznie zapoznać się z ich stroną zwłaszcza, że cennik nie odstrasza a mile zaskakuje.

Poniżej zdjęcie krzesła wystawionego w strefie ekspozycyjnej prezentowane przez dystrybutora mebli Another Design.

Fotel Ludwik

Ciekawym dopełnieniem konferencji była prezentacja oprogramowania InteriCad dla projektantów wnętrz. Łatwe, szybkie i przyjemne. Zadziwiająca wydajność zwykłego laptopa przy wizualizacjach niezłej jakości. Nie dorównuje możliwościom złożonych silników renderujących jak Vray z 3DS Maksem czy Mayą jednak przy minimalnych wymaganiach sprzętowych daje bardzo dobre efekty w bardzo krótkim czasie! Dodatkową opcją jest tworzenie panoram 3d pomieszczenia, które można odtworzyć w urządzeniach wyposażonych w żyroskop aby pokazać wygląd pomieszczenia po przeprojektowaniu. Bardzo ciekawa możliwość. Licencja programu nie jest droga oraz nie wymaga dodatkowych, corocznych uaktualnień.

InteriCad reklama

O niezwykłości niewidzialnych głośników napiszę w osobnym artykule poświęconemu audiofilom. Pierwszą konferencję po nowym roku oceniam bardzo pozytywnie. Różnorodność tematyczna spełniła moje oczekiwania i głód na nowości dizajnerskie.

Architekt z zamiłowania. Kreuje w głowie, na papierze i w internecie. A co? Wszystko co się da zbudować a to co już zbudowane lubi analizować.


Przeczytaj poprzedni wpis:
rotunda
SŁÓW KILKA O PANORAMACH

Opowiem dziś o temacie, który jest mi wyjątkowo bliski. O obiektach niedocenianych ale, na szczęście,  jeszcze nie zapomnianych. O obiektach,...

Zamknij