TRANSPARENTNA MAGIA

Już od co najmniej dwóch dekad trwa fascynacja szkłem i łączeniem go z przeróżnymi innymi materiałami. Szklane domy to nie płonne nadzieje a nasza rzeczywistość. Niekończące się transparentne elewacje, bezszprosowe drzwi i okna oraz szklane meble zdominowały rynek. Producenci prześcigają się w nowoczesnych rodzajach przeszkleń – szkło z powłoką przeciwsłoneczną, szkło niekaleczące, o wysokich właściwościach termicznych, satynowe czy samoczyszczące. Jednak prześciganie się w bezpodziałowej, nowoczesnej tafli jest drogą imprezą.

W czasach gdzie metr kwadratowy jest na wagę złota optymalne zagospodarowanie małej przestrzeni to stale rozwijający się temat. W takich przestrzeniach przezroczystość jest koniecznością. Dzięki niej światło dociera głębiej a przegrody optycznie nie dzielą wnętrza. Szukając alternatywy dla litego szkła sięgnięto po inne rozwiązanie – pleksiglas.

pleksiglas

Pleksiglas a inaczej plexi to potoczna nazwa szkła akrylowego. Jest bardzo sztywne, termoplastyczne i wytrzymałe. Dzięki dużej przepuszczalności światła można go zastosować wszędzie tam, gdzie chcielibyśmy mieć szkło. Można stworzyć różnorodnie ekstrudowane lub wylewane arkusze, płyty, kostki, granulaty, rury i pręty. Wykończenie może być zarówno całkowicie transparentne bezbarwne jak i barwione na każdy kolor czy z wykończeniem dymionym. Jest dużo bardziej odporne na uderzenia i wstrząsy niż powierzchnie szklane, odporne na warunki atmosferyczne, promieniowanie UV oraz żółknięcia. Jest lekki i w pełni nadaje się do recyklingu – odpady poddawane są ponownej obróbce, ma niską temperaturę depolimeryzacji.

adapter z plexi

Jeszcze jakiś czas temu kojarzony był z tani, tandetnym materiałem teraz znalazł zastosowanie praktycznie we wszystkim. Wielu dizajnerów zafascynował i zagościł na stale w ich dziełach. Najsłynniejszym przykładem jest wzorowane na „ludwikach” krzesło Ghost Phillppe Starcka. Szeroką ofertę takich mebli oferuje firma Calligaris, studio Patricii Urquioli, Christophe Pilleta czy  Arika Levy. Są powszechnie porządane i powstają coraz bardziej różnorodne wzory i kształty. Stoły, szafy, półki – z plexi możemy wykonać wszystko włącznie ze wszelkimi przegrodami wewnątrz domu.

Krzesło Ghost

Czy takie meble są praktyczne? Cieszą się dużą popularnością na pewno także z powodu łatwości ich czyszczenia. Nie musimy się martwić praniem tapicerki czy podarciem jej przez kota. Do czyszczenia potrzebujemy jedynie zwykłej szmatki lub szmatki z mikrofibry. Do zmoczenia takiej powierzchni używamy wyłącznie wody – bezwzględny zakaz wszelkich mleczek i innych środków do czyszczenia, zapomnijmy także o druciakach i szorstkich gąbkach. W pierwszych dniach po zakupie można zauważyć efekt polaryzacji. Przez pierwsze parę dni będą przyciągać kurz po zdjęciu folii ochronnych – jednak efekt jest krótkotrwały i jeśli będziemy stosować się do podstawowych zasad czyszczenia wystarczy przeczekać parę dni. Materiał nie jest bez wad. Może się rysować dlatego stosuje się podstawki filcowe, które dodatkowo polerują powierzchnię. Jeśli już doszło do zarysowania mebla można uratować go za pomocą mleczka polerskiego, więc nic straconego. Dużo firm oferuje także renowację poprzez ściągnięcie wierzchniej warstwy przez co nasze krzesło czy stół nabiorą pierwotnego wyglądu.

Wybór pleksiglasu daje nam wszelkie wartości wizualne szkła, montaż jest łatwiejszy, a cenowo sam materiał wypada korzystniej przy jego właściwościach. Projektanci każą sobie słono płacić za ich dzieła pleksiglasowe jednak nie musimy zamykać się tylko na ich propozycje. Mamy cały wachlarz kolorów i wzorów, które można użyć przy zwykłych półkach, ściankach, tworzeniu podświetlanych arcydzieł czy ekstrawaganckich przedmiotów użytku codziennego.

szklany z plexi

Architekt z zamiłowania. Kreuje w głowie, na papierze i w internecie. A co? Wszystko co się da zbudować a to co już zbudowane lubi analizować.


Przeczytaj poprzedni wpis:
wystawa
KWITNĄCA WSPÓŁCZESNA ARCHITEKTURA SŁOWACJI

28 lutego miałam okazję uczestniczyć w wernisażu w Muzeum Architektury dotyczącym współczesnej architektury Słowacji. Dzięki unikalnemu spojrzeniu jednych z najlepszych...

Zamknij