STREFA KONWERSACJI

Rozmieszczenie siedzisk definiuje przestrzeń do spotkań i konwersacji w salonie. Jest to pomieszczenie jak najbardziej publiczne, przeznaczone do spotkań domowników, sąsiadów i znajomych. Sztuką jest zaprojektowanie go w sposób funkcjonalny, przytulny, zachęcający do spędzenia tam jak największej ilości czasu. Jest to centrum naszego domu, centrum naszego życia.

JAKI ROZKŁAD?

Na początku trzeba się zastanowić nad powierzchnią. Metraż salonu uświadomi nam możliwości aranżacyjne, zawęzi pole manewru lub wręcz przeciwnie.

Przy wnętrzu dosyć małym lepiej dosunąć meble do ścian aby nie stwarzać dodatkowych przejść i przeszkód oraz wykorzystać maksymalnie posiadaną przestrzeń. Przy sporym wnętrzu możemy pokusić się o wolnostojący zestaw meblowy aby zapobiec wrażeniu niewykorzystanej przestrzeni i spróbować nadać cieplejszy, przytulniejszy charakter.

Najczęściej dobierany rozkład to w kształcie litery L, U lub równoległy. Dwa pierwsze ustawienia są praktyczne przy użyciu kanap modułowych, zwłaszcza gdy umieścimy je w którymś z rogów pomieszczenia. Układ równoległy z dwoma kanapami naprzeciwko siebie jest stosowany przede wszystkim, kiedy chcemy wykorzystać wolną część pośrodku salonu z daleka od ścian. Każdy z tych układów można urozmaicić stosując siedziska punktowe jak np. pufy.

Producenci kanap modułowych zwykle w swojej ofercie zamieszczają różne wariacje danego mebla oraz różnej długości moduły aby rozwinąć możliwości łączenia aby dopasować je do danego wnętrza. Jeden wzór może być w kształcie podłużnym lub L-owym czy w wersji pojedynczego fotela.

 układ salonu

GDZIE STÓŁ?

Zwykle w kąciku konwersacyjnym powinien znaleźć się stolik aby spokojnie zasiadając móc odstawić na chwilę kawę, herbatę czy drinka i rozkoszować się towarzystwem bez zbędnych wycieczek do kuchni. Typowym rozwiązaniem jest układ ze stolikiem kawowym pośrodku zestawu mebli. Jednak jeśli takie rozwiązanie nam nie odpowiada możemy go umieścić przy narożach kanapy ( daje to wrażenie układu zamkniętego) lub pomiędzy modułami. Spotykane są oferty z już wbudowanym blatem w którymś z modułów aby układ był jednolity i nieprzerwany.

DYWAN

Nasz cały zestaw salonowy nie byłby kompletny bez miękkiego dywanu. Umieszczony pod meblami lub między nimi daje poczucie przytulności i ciepła domowego ogniska. Zwykle podłoga w salonie jest jednolita, gładka np. panele drewniane, deski czy pcv, jest to tło dla poszczególnych mebli. Kącik z kanapami i stolikiem kawowym można w takim przypadku bezpiecznie urozmaicić i podkreślić kawałkiem wyróżniającego się kolorem i fakturą dywanu.

ROZKŁADANA CZY NIE?

Niektórzy z nas posiadają dodatkowy pokój dla gości. W takim przypadku kanapa w salonie nie musi posiadać opcji rozkładania. Jeśli nie posiadamy dodatkowego pomieszczenia lub chcemy się zabezpieczyć na przyjazd dużej ilości osób, powinniśmy się zaopatrzyć w system rozkładany. Spokojnie przetestujmy praktyczność takiego mebla, poziom wygody oraz łatwość obsługi gdyż nie wszystkie modele są zarówno praktyczne jak i ładne.

Dobór odpowiednich elementów salonu nie jest prosty. Weźmy pod uwagę przeznaczenie, wygodę, częstotliwość odwiedzin gości oraz ich ilość. Jedni są zwolennikami miękkich zapadających się kanap i foteli, inni wolą sztywniejsze i bardziej stabilne podpory pod ręce i plecy. Wybór powinien odpowiadać naszym potrzebom więc właśnie na nich najbardziej się skupmy.

kanapa i fotele

Architekt z zamiłowania. Kreuje w głowie, na papierze i w internecie. A co? Wszystko co się da zbudować a to co już zbudowane lubi analizować.One Comment

  1. monika wrote:

    W moim przypadku najbardziej odpowiada mi strefa w formie litery U – wtedy wszsytkich rozmówców widać najlepiej. Niestety nie we wszystkich pomieszczeniach jest to możliwe ze względu na ograniczone miejsce…