PUNKT WIDZENIA A PUNKT OŚWIETLENIA

Przy urządzaniu mieszkania zwracamy uwagę na jakość podłogi, kolor ścian oraz uważny dobór odpowiednich mebli. Wynajmujemy projektanta lub działamy na własną rękę aby miejsce, w którym spędzamy największą ilość czasu, było przyjemne w użytkowaniu. Jednak klimat wnętrza nie tworzą jedynie obiekty i materiały ale także dobrze dobrane oświetlenie.

Odpowiednio dobrane zbuduje nastrój, ukryje niedoskonałości lub wyeksponuje to, na czym nam najbardziej zależy. Tradycyjne stosowanie jedynie górnego oświetlenie przeszło do historii, a współczesne technologie umożliwiły szeroki wybór lamp punktowych, powierzchniowych czy liniowych. Przestrzeń musi idealnie współgrać, dobierajmy więc lampy ze względu na przeznaczenie pomieszczenia oraz wykonywanych w nim czynności.

Mówiąc fachowo, oświetlenie można łatwo podzielić na:

  • ogólne – rozjaśnia całe wnętrze,
  • miejscowe  – służy do doświetlania strefy użytkowej
  • dekoracyjne – podkreśla klimat wnętrza, dodając walorów estetycznych

niesamowity kinkiet

Przy doborze odpowiedniego oświetlenia trzeba zwracać uwagę na wiele czynników:

  • moc – trzeba dopasować moc do wykonywanych czynności, czy to będzie czytanie lub oglądanie telewizji światło albo uprzyjemni nam te chwile albo będzie przeszkadzać.
  • równomierność – nasze oczy bardzo szybko męczą się w pomieszczeniach, gdzie jest duży kontrast świateł
  • barwa – światło może mieć zimną lub ciepłą barwę. Poświęcając czas nauce lepiej będziemy funkcjonować przy świetle barwą zbliżoną do dziennego, które sprzyja koncentracji, natomiast do relaksu dobierzmy barwę ciepłą i przyjemną
  • energooszczędność – to już u nas standard jednak warto przypomnieć
  • forma – lampa powinna być uzupełnieniem idei naszego wnętrza, dopasowując się do przyjętej konwencji

 W ciągu ostatnich lat do łask powróciły kinkiety czyli wisząca lampa punktowa. Swoją nazwę zawdzięczają francuskiemu aptekarzowi – Antoine’a Quinqueta, który udoskonalił lampę olejową. Wtedy jeszcze miała formę stojącą, ponieważ jej zbiornik olejowy był umieszczony obok palnika a nie pod nim jak normalne lampy olejowe. Były popularne, aż do czasów wprowadzenia lamp naftowych. W formie wiszącej zadebiutował w paryskich teatrach w latach 80tych  XVIII wieku. Jego forma i kształt zachwyciła odwiedzających teatr. Naturalnym następstwem była migracja do wnętrz mieszkalnych – salonów, korytarzy, foyer. Szybko dostrzeżono jego walory estetyczne i czar budowania nastroju każdego pomieszczenia. Dekorowano nim restauracje, hotele oraz kawiarnie. Współcześnie dostępne są w przeróżnych kształtach i kolorach, zarówno tych bardziej klasycznych, historyzujących co bardziej nowoczesnych. Nie zajmują dużo miejsca, a same w sobie potrafią być niezwykłą ozdobą. Często znajdują zastosowanie w sypialniach jako lampki nocne, a w przedpokojach i korytarzach służą jako oświetlenie użytkowe. W łazienkach stosujemy kinkiety do oświetlenia bocznego przy lustrze – jednym z ważniejszych elementów tego pomieszczenia.

kinkiet

Odpowiedni dobór oświetlenia sztucznego we wnętrzu jest bardzo ważny. Dzięki odrzuconym w XX wieku kanonom przyjętym przez wcześniejszych projektantów otworzyły się drzwi do niesamowitego świata świateł i cieni.  Włosi zabrali się za temat rzetelnie stosując nowe materiały i formy. Swoboda projektowa i dobór materiału klosza spowodował niesamowitą różnorodność oraz możliwości kreowania nastroju i klimatu. Nie pomińmy tego kroku, ponieważ światło jest elementem porządkującym wnętrze, decyduje o jego wizualnym odbiorze, a także niezwykle wpływa na jego funkcjonowanie i walory estetyczne.

kwiecista lampa

Architekt z zamiłowania. Kreuje w głowie, na papierze i w internecie. A co? Wszystko co się da zbudować a to co już zbudowane lubi analizować.


Przeczytaj poprzedni wpis:
Buda dla psa
ZWIERZĘCA ARCHITEKTURA

W poprzednim wpisie pisałam o tym, co można zaprojektować dla dzieciaków. W dzisiejszym napiszę, co można zrobić dla równie uwielbianych...

Zamknij