PIĘKNY VINTAGE

Styl vintage zawsze mnie fascynował. Jego serce stanowi ponadczasowy styl klasyczny: ostrożnie dobrany mix starych mebli, retro tekstury i dziwaczne akcesoria, które mogą zostać tak dobrane, aby tworzyć wnętrze wiejskie albo po dodaniu ostrej nuty koloru czy innych dodatków zamienić go w nowoczesną przestrzeń. To właśnie najbardziej w tym stylu lubię – jego dowolność oraz nieprzewidywalność.

Każdy kto urządzał swój dom wie, że kupowanie od zera nowych mebli jest zarówno bardzo drogie jak i pozbawione duszy. Każdy z nas  ma jakiś „bagaż” czy to w formie ukochanego mebla, odziedziczonego domu czy rodzinnych bibelotów. Pięknem tego stylu jest oparcie się na naszym „bagażu” i dobierając odpowiednich sąsiadów opowiedzieć nim naszą historię.

eklektyczna jadalnia

Wybór stylu vintage może uwydatnić każdy rodzaj domu. Można wyznaczyć dwa główne nurty: albo do nowoczesnego wnętrza wstawiamy stare meble lub odwrotnie – stylowe wnętrze przełamać nowoczesnymi. Możemy łamać wszelkie zasady i bawić się stylami, kontrastami z różnych okresów. Na przykład, kiedy posiadamy stary wiejski dom z oryginalnymi drewnianymi podłogami i nierówno wykończonymi ścianami nie bójmy się wstawić sfatygowanej wiktoriańskiej sofy a w oknach dekoracyjnych tkanin jako zasłony – gwarantuję niesamowity efekt.

EKO VINTAGE

Powoli, aczkolwiek nieśmiale adaptujemy swój tryb życia do promowania ekologii i zdrowego trybu naszej egzystencji. Kupowanie starych mebli, odrestaurowywanie ich, odzyskiwanie z nich dawnego blasku jest  i będzie na pewno naszym wielkim wkładem. Takie jednostki są często wyrzucane, zapominane, niedoceniane. Eko vintage może też oznaczać, że nie musimy wyrzucać jednego krzesła, które nie pasuje do całego zestawu. Zamiast tego zaplanuj sobie jak od niego rozpocząć całkowicie nową serie, całkowicie unikalną i niekoniecznie jednorodną – twój własny zestaw. Najlepszym sposobem jest dodawanie lub przerabianie takich mebli – nowe obicie, nowe metalowe nogi do drewnianego krzesła, szklany top starego stołu. Second – hand nie musi być złym słowem, używanie ocalonych ławek jest nowym eko-przyjacielskim, świadomym wyborem. Stare umeblowanie często wykonane jest nawet bardziej solidne niż te nowoczesne, przetrwały dużo, to i przetrwają jeszcze więcej. Wygląda na lekko sfatygowaną? Tym lepiej! Nikt inny nie będzie miał takiego samego. Można nawet dostać niedługie  kawałki unikatowych tkanin, które możemy użyć jako narzuty lub zasłony w oknach, czy nawet obicia kanapy.

jadłodalnia

JAKI VINTAGE WYBRAĆ?

Pomimo pozornej dowolności w miksowaniu styli, warto jednak wybrać „temat” swojego projektu mieszkania. W tej dziedzinie bardzo łatwo przesadzić z dodatkami, kształtami, kolorami. Zapoznanie się z architekturą twojego domu zajmuje trochę czasu, tak samo remanent rzeczy posiadanych. Zadajmy pytanie o swój charakter, jakie style ci się podobają, złóż swoją tablicę inspiracji, poszperaj w sklepach internetowych ze starymi meblami, aukcjami, targami staroci. W tym stylu chodzi o pełen indywidualizm. Warto poradzić się projektanta wnętrz aby nie wpaść w przesadni zachwyt i nie nawrzucać niepotrzebnych eksponatów, których będzie nam żal później wyrzucać.

Prawie dla każdego z nas liczy się koszt zakupionych mebli. Studenci i nowo urządzające się jednostki czy pary powinny świętować. Teraz właśnie jest czas na vintage. Jest w centrum zainteresowania, jest niesamowicie modny i nie ma wstydu w użyciu starej kanapy babci, obrusu dzierganego przez mamę czy poprzemysłowej lampie roboczej. Zwłaszcza jeśli zmiksujesz to z nowoczesnym designem. Ponieważ rzeczy z odzysku są tanie, nie bójmy się błędów, zawsze można oddać je lub niedrogo odsprzedać, na pewno znajdą kolejną chętną osobę, która rozpocznie nią swoją własną historię.

chaos vintage

Architekt z zamiłowania. Kreuje w głowie, na papierze i w internecie. A co? Wszystko co się da zbudować a to co już zbudowane lubi analizować.One Comment

  1. Kaska wrote:

    Uwielbiam styl vintage we wnętrzach. Najbardziej podoba mi się sytuacja, gdy wnętrza urządzane w dawnych stylu przełamywane są nowoczesnością 😉

Przeczytaj poprzedni wpis:
Ikona - Keret
KONTROWERSYJNY NAJWĘŻSZY

Warszawa to miejsce, gdzie co chwila buduje się coś nowego. Zapowiadają swoje realizacje Daniel Libesking i Zaha Hadid. Niestety powstanie...

Zamknij