LUX OŚWIECENIE

Bardzo często w sklepach spotykam się ze zjawiskiem nazwanym przeze mnie „wszechwiedzącym światłem”. Oszałamiająca ilość luxów spływających na klientów o bardzo zimnej barwie potrafi wyeksponować nie tylko mankamenty naszej cery ale i sprzedawanego towaru. Po co w takim razie stosują taką zabójczą dawkę promieni?

Kolejnym przykładem jest parę nowo otwartych placówek sklepów FRESH. Wchodząc można doznać całkowitego „olśnienia”. Świetlnego katharsis. Dotąd myślałam, że tylko w przypadku ciemnej przestrzeni można poczuć się przytłoczonym i sennym jednak w tym przypadku projektant osiągnął ten sam efekt przeciwnym sposobem.

Las Vegas bar

oświetlenie w holu głównym baru w Las Vegas  (ciepłe, przyjemne światło)

Tymi drobnymi przykładami chciałam zwrócić uwagę, że OŚWIETLENIE JEST NIEODZOWNYM ELEMENTEM PROJEKTOWANIA WNĘTRZ i nie możemy zostawiać tego na sam koniec. Możemy budować architekturę za pomocą sztuczek. Możemy ją dopełniać, modelować. Dzięki nowoczesnym technologiom można zapomnieć o, powszechnie stosowanych do niedawna, centralnych punktach świetlnych. Halogeny, paski LED-owe, plafony czy przechodzące renesans kinkiety nabrały nowych kształtów. Jest wiele firm zajmujących się tylko i wyłącznie nowymi formami lamp. Niestandardowe, nowe materiały oraz niezwykłe możliwości formowania szkła pozwalają na niesamowitą swobodę projektową w tej dziedzinie.

Zerkając na normy oraz zapotrzebowanie człowieka można wyciągnąć następujące wnioski:

 • pokój biurowy główne oświetlenie 180 – 350 lx
 • salon 100 – 200 lx
 • łazienka czy toaleta 100 – 350 lx
 • hol wejściowy 100 – 220 lx
 • hala sportowa ogólna 350 – 750 lx
 • stołówka 200 – 350 lx
 • oświetlenie ogólne w pokoju 100 – 250 lx
 • miejsce do czytania 320 – 500 lx
 • stanowisko komputerowe 500 – 750 lx
 • kuchnia 200 – 320 lx
 • schody, szlaki komunikacyjne w mieszkaniu 50 – 130 lx

W każdym pomieszczeniu znajdują się strefy wykonywania różnych czynności. W kuchni zwróćmy uwagę na doświetlenie blatu roboczego i wyspy. W salonie strefy do czytania i stołu jadalnego. W łazience doświetlmy lustro a w sypialni garderobę i strefę przy stoliku nocnym. Trzeba zwrócić uwagę na wysokość żarówek aby nie oślepiały nas przy codziennych czynnościach oraz na generowane przez nie cienie.

mieszkanie oświetlenie

punkty świetlne  w przykładowym mieszkaniu

Za pomocą sztucznych opraw możemy, jak już wspomniałam modelować wnętrze. Chcemy optycznie podwyższyć pomieszczenie? Nie bójmy się skierować halogenów w sufit. Optycznie obniżyć – skierujmy je w dół. Marzymy aby nasz wydłużony pokój wydawał się bardziej kwadratowy? Oblanie światłem krótszych boków (kinkiety, wnęki) da właśnie taki efekt. Bawmy się eksponowaniem dobrych akcentów i ukrywaniem mankamentów.

W architekturze, dzięki manewrowaniu otworami okiennymi oraz ażurami można stworzyć unikalne efekty promieniami słonecznymi. Można wprowadzić niesamowity nastrój do obiektów sakralnych oraz budynków użyteczności publicznej. Ilość naturalnego oświetlenia wpływa na nasze samopoczucie i zmienia tryb życia. Wystarczyło przemalować dwie ściany w moim bordowym pokoju na jasny krem aby dzięki naturalnym odbiciom rozjaśnić wnętrze i moje samopoczucie. Jednak ten temat rozwinę w następnych wpisach.

doświetlenie miejsca pracy

dobre oświetlenie miejsca pracy ma znaczenie

Natężeniem oraz umiejscowieniem punktów i pasów świetlnych budujemy nastrój. Sprawiamy, że człowiek w zadanym wnętrzu czuje się tak a nie inaczej. Potrafimy sprowokować odpowiednie odczucia. Pozwólmy światłu generować strefy w naszym domu. Świadome projektowanie jest sztuką, która cechuje dobrych projektantów a oświetlenie nie jest już tylko dodatkiem do wnętrza ale skutecznie wydobywa klimat i wzbogaca plastyczny wizerunek wnętrza.

Architekt z zamiłowania. Kreuje w głowie, na papierze i w internecie. A co? Wszystko co się da zbudować a to co już zbudowane lubi analizować.


Przeczytaj poprzedni wpis:
Jaguar
COŚ O JAGUARZE

Mój tato marzy o Jaguarze. O majestatycznej limuzynie. Oczywiście w czarnym kolorze, jak większość jego poprzednich aut. Zawsze się z...

Zamknij