NOWE-STARE KAMIENICE

Wielu ludzi jadąc do pracy nie zwraca uwagi na otaczające budynku, wielu wrocławian nie patrzy w górę przechadzając się uliczkami. Wielka szkoda, bo powyżej linii naszego wzroku rozchodzi się często widok zapierający dech w piersiach, powodujący, że sięgamy automatycznie po aparat, chcąc uwiecznić to zjawisko. 

Pisać o nowoczesnej, nowo wybudowanej architekturze jest łatwo. Zwłaszcza jeśli dookoła jest mało budynków lub jest niejednorodna stylistyka sąsiadów. W zwartej zabudowie kamienic wyniszczonych przez II Wojnę Światową lub najzwyczajniej wyniszczonych przez czas, zaprojektować czy odrestaurować obiekt z klasą nie jest prostą sprawą. Teoretycznie wystarczy posiłkować się planami historycznymi.. a jak jest w praktyce?

Codziennie przejeżdżam ulicami Podwale i Krasińskiego, często odwiedzam rynek i pobliskie uliczki. Różnorodność stylistyczna wrocławskich kamienic jest niesamowita. Pełen wachlarz stylów i kolorów. Często kamienice i ich podwórka są w bardzo złym stanie. Kiedy odwiedziłam kamienicę przy ulicy Krasińskiego 21/23 miałam wrażenie, że znalazłam się w innym świecie. Niestety ok 1/5 mieszkań jest opuszczonych, tynki odpadają a cała elewacja jest brudna. Jednak jest to piękny przykład neogotyku typu rezydencjonalnego widocznie nawiązującego do secesji. Nie da się obok niej przejść obojętnie. Zaprojektowana w 1899 roku przez firmę murarską P.Steiner & Lindert miała nawet zaprojektowaną w kondygnacji piwnic przechowalnię rowerową. Wybija się niezwykłym, bogatym ornamentem oraz symetrią. Posiada dwa dwukondygnacyjne wykusze, loggie, balkony.  Brama wejściowa jest także bogato zdobionai stanowi zabytek sam w sobie. Marzy mi się posiadanie mieszkania w tym budynku, które można by pięknie odnowić. Czy są plany na remont kamienicy? Według mieszkańców – jakieś są, jednak nie potrafili określić, w którym roku to nastąpi.

Krasińskiego -kamienica

Kamienica przy ul. Krasińskiego 21/23

 Kiedy weszliśmy do Unii, pojawiło się w budżecie o wiele więcej pieniędzy na odrestaurowanie zabytkowych budynków, co cieszyło nas ogromnie. Jednak odrestaurować i wyremontować można na wiele różnych sposobów. W oczy rzuciła mi się realizacja przy adresie Podwale 73-74. W zeszłym roku oddano gotowy, odnowiony budynek. Wzniesiony na miejscu  dawnej kliniki położniczej, został zaprojektowany w 1900 roku przez Eduarda Hentschela . Cała Promenada Staromiejska wzdłuż fosy stanowi zgrane pasmo uroczych kamienic.  W ulicę Podwale inwestowano już w XIX wieku, była uważana za luksusową. Tuż obok, kamienica nr 75 (projekt autorstwa Hermanna Benedickta) jest siedzibą wrocławskiego oddziału Polskiej Akademii Nauk. Odnowione atlanty, lwie głowy, dzbany, nagie kobiety sprawiają, że nie jestem w stanie przejść obojętnie pod tym adresem. Analizując plany we wrocławskim archiwum budowlanym można spokojnie stwierdzić, że odtworzyli te budynki przepięknie je odświeżając Czy poszli na łatwiznę? Można też tak na to patrzyć. Jednak czy tak piękny obiekt potrzebuje zbędnych dodatków, unowocześniania na siłę?

kamienica przy Podwalu

Odrestaurowana kamienica przy ul.Podwale 73-74

Mieszane uczucia mam do kamienicy przy ulicy Krasińskiego 13 w sąsiedztwie nowego ASP. Oddana w tym roku. Bardzo przypomina mi (kolorystycznie głównie) kamienicę przy ulicy Bolesława Prusa 5 na skrzyżowaniu ze Świętokrzyską. Jeden z najbardziej znanych obiektów zabytkowych we Wrocławiu dzięki całkowitemu odrestaurowaniu w 2006 roku. Tam perełka architektury secesyjnej, tu, na Krasińskiego – mam wrażenie, że nie do końca się udało. Może to ten niebieski pas nad parterem, może niebiesko-złote emblematy. Jednak to tylko moje subiektywne zdanie.

Kamienica przy Krasińskiego

Odrestaurowana kamienica przy ul.Krasińskiego 13

Przechodząc do rynku chciałam koniecznie zwrócić uwagę na nowoczesne realizacje. Adres siedziby Gazety Wyborczej we Wrocławiu czyli plac Solny 2-3 budził i budzi od zawsze wiele kontrowersji. Kamienica powstała w miejscu dwóch poprzednich, bardzo wąskich domów. Najpierw dwukrotnie przebudowana w 1925 i 1928 roku według projektów A.Radinga na zlecenie aptekarza Maxa Leschnitzera. Była pierwszym modernistycznym budynkiem w strefie Rynku. Projekt z 1928 roku wyglądał niesamowicie. Całe niezwykle nowoczesne założenie zrywało z dotychczasową tendencją szczytową. Płaski dach zgodnie z wymaganiami został cofnięty i poprzedzony balkonem. Jasna elewacja z ciemnymi pasami okiennymi promowała podziały horyzontalne, a dodatkowym efektem było cofnięcie na zetknięciu z sąsiadem elewacji i stworzenie zaokrąglonych balkonów. Niestety renowacja i przebudowa w 1998 roku nie oddaje już tego ducha co wcześniej. Gorsze materiały i zastosowanie jasnej stolarki okiennej widocznie spłaszczyło elewacje.

Gazeta WYborcza Wrocław

Siedziba Gazety Wyborczej we Wrocławiu

Na ulicy Św. Mikołaja znajdują się dwa obiekty, z których jeden oszałamia pomysłowością w sposób negatywny, a drugi w sposób jak najbardziej pozytywny. Na dwóch rogach kwartału przy kościele św. Elżbiety dwa, niby tak podobne, a jednak tak różne budynki. Renaissance Business Centre na zlecenie firmy Archicom wybudowało, na miejscu kamienicy wyburzonej podczas wojny, swoją wizję nowej kamienicy. W historyzującej formie zastosowano odwrócenie ról powierzchni doświetlających. Okna to tylko blendy a cała fasada wyłożona jest szkłem o ciemno niebieskim kolorze. Wizja ciekawa, wielokrotnie nagradzana i zaskakująca. Z drugiej strony dochodzimy do adresu Św. Mikołaja 12, gdzie projektanci w myśl postmodernizmu chcieli stworzyć nowoczesny kompleks biurowo-hotelowo-usługowy. Ciemnie przeszklenia przeplatają się z pasami jasnego piaskowca dochodząc do całkowicie przeszklonego narożnika. Bryła wysokością oraz gabarytami wybija się pośród sąsiadów. Zachowanie wysokiego parteru było słuszną decyzją jednak powiększenie obrysu wyższych pięter sprawia, że obiekt zamienił się w ciężkiego, płaskiego potwora osiadającego na działce.

Budynek Archicomu Wrocław

Renaissance Business Centre

Nowoczesna kamienica

Nowoczesna kamienica przy ul.Św.Mikołaja 12

Próba szukania współczesnej wizji kamienicy nie jest zadaniem prostym. Znalezienie wspólnego mianownika dla historyzmu i nowoczesności jest skomplikowane. Sam materiał potrafi oszpecić lub upiększyć. Według mnie nowa kamienica to połączenie głębokiego szacunku dla historii  oraz subtelności, która może przejawiać się zarówno w formie odważnej jak i stonowanej, historyzującej lub też nowoczesnej.

Architekt z zamiłowania. Kreuje w głowie, na papierze i w internecie. A co? Wszystko co się da zbudować a to co już zbudowane lubi analizować.One Comment

  1. Marcin wrote:

    Kawał świetnej roboty, poczytałem sobie trochę i sporo się dowiedziałem, i to jest właśnie to :)

Przeczytaj poprzedni wpis:
design mercedesa
DESIGN MOTORYZACYJNY CZ.II

W pierwszej części artykułu (tutaj) nakreśliłam sylwetki paru najbardziej znanych projektantów marek samochodowych. Wizjonerów i dizajnerów przez duże D. Czytając...

Zamknij