NIEOGRANICZONE DREWNO (CZĘŚĆ II)

Budownictwo z drewna klejonego zachwyca. Rozpiętości i formy mogą być praktycznie nieskończone. Mój poprzedni artykuł tłumaczy zasadę wyrabiania tego materiału i unaocznił jego możliwości i parametry. Tym razem pokażę na „żywych” przykładach co można skonstruować i wyrzeźbić, gdy ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia.

WIEŻA OBSERWACYJNA KUPLA

Architektura skandynawska to przykład równowagi między funkcją i formą. Niezwykle naturalna i lekka sprawia, że często jest dla projektantów inspiracją. Tym razem nie jest inaczej. W Finlandii, a dokładnie w Helsinkach, powstała wieża widokowa na terenie Zoo. Projekt wyłoniony został w wyniku konkursu studenckiego zorganizowanego przez Politechnikę w Helsinkach i wygrał go Ville Hara. Wieża mierzy 10 metrów wysokości i jest wykonana w całości z drewna. Postawiona na wysuniętym klifie o wysokości 18 metrów nad poziomem morza góruje nad otoczeniem. Dzięki temu po wejściu na samą górę rozpościera się fantastyczny widok na panoramę Helsinek oraz całego Zoo. Kształt wieży miał być jak najbardziej naturalny zważywszy na najbliższe otoczenie. Jest owalna, wręcz jajowata. Fasada jest wykonana z desek 60mmx60mm skrzyżowanych ze sobą i połączonych śrubami. W środku znajdują się trzy poziomy, dostępne za pomocą drewnianych schodów prowadzących na najwyższą część, która pełni rolę tarasu widokowego. Aby uprzyjemnić podziwianie widoków umieszczono na nim ławki, gdzie można spokojnie usiąść i się porozglądać. Projekt zniewala lekkością oraz na pewno uatrakcyjnia okolicę.

KUPLA

KUPLA

ZADASZENIE EXPO 2000 W HANNOVERZE

Projekt jest symbolem i manifestacją samym w sobie. Odpowiada idealnie na hasło ideowe Expo 2000 pod tytułem „Człowiek, natura, technologia”. Stworzono go z bardzo prostej myśli o ochronie przestrzeni uczęszczanej przez ludzi przed deszczem w centralnym miejscu spotkań. Architekt prof.Thomas Herzog wyciągnął jak najwięcej ze współpracy z konstruktorem prof.Juliusem Nattererem. Przesłona składa się z 10 kwadratowych „parasoli” o łącznej powierzchni 16 tysięcy metrów kwadratowych. Każdy ma 40x40metrów, a wysokość całej konstrukcji to aż 26 metrów. Powierzchnia zbudowana z czterech warstw, a konstrukcja opiera się na współpracy drewna klejonego ze stalą, która na stykach konstrukcyjnych przenosi krytyczne obciążenia. Całe założenie pokazuje wszelkie zastosowania drewna klejonego, a w czasie jego tworzenia było największą zewnętrzną przestrzenią przykrytą zadaszeniem.

EXPO Hannover

Konstrukcja zadaszenia

GMACH SĄDU W BORDEAUX

Niesamowity projekt genialnego Richarda Rogersa przypomina mi silosy przemysłowe, jednak jego funkcja jest zupełnie inna. Z drugiej strony od razu kojarzy mi się z Centrum Pompidou zrealizowanym z Renzo Piano. Budynek powstał w sąsiedztwie historycznej zabudowy i niezwykle ją uszanował. Całkowicie przeszklona fasada ukazuje nam niesamowite wnętrze odkrywając jego funkcję dla przechodniów. Siedem wielkich jajowatych kształtów ukrywa sale sądowe. Są całkowicie pokryte drewnem. Materiał świetnie rozprowadza dźwięk w środku sal, który dociera do każdego jej zakątka, a światło wpada od góry. Budynek zaplanowano z wielką dbałością o szczegóły np. takie jak przewietrzanie pomieszczeń czy ocieplenie. Swoją nowatorską formą ukazuje cały kunszt architektury Rogersa i nadaje nowy wymiar architektury sądowej podobnie jak większość jego prac.

Gmach Sąsu w Bordeaux

Budynek Rogersa

Wybrane przeze mnie trzy przykłady ukazują możliwości oraz stanowią inspirację dla mnie i mam nadzieję także dla was. Nowe technologie tworzenie i przetwarzania pozwalają na wiele więcej niż kiedyś. Wykorzystujmy te możliwości, aby łączyć naturalne piękno drewna z nowoczesnością, a nasze otoczenie będzie na pewno bardziej przyjazne i atrakcyjne.

Architekt z zamiłowania. Kreuje w głowie, na papierze i w internecie. A co? Wszystko co się da zbudować a to co już zbudowane lubi analizować.One Comment

  1. I’m not sure where you’re getting your info, but great topic.
    I needs to spend some time learning more or understanding more.
    Thanks for fantastic info I was looking for this information for my mission.

Przeczytaj poprzedni wpis:
drewno klejone
NIEOGRANICZONE DREWNO (CZĘŚĆ I)

Zachłyśnięcie architekturą hi-tech powoli stało się codziennością. Żelazo, stal czy szkło w budownictwie nie budzi już takiego zachwytu jak w...

Zamknij