MAPOWANIE PRZYSZŁOŚCI

Świat można przedstawiać i interpretować na wiele sposobów. Za pomocą dostępnych środków przekazu potrafimy sprawić aby był widziany w sposób piękny lub doszczętnie brzydki. Nowoczesna technologia fotograficzna czy filmowa potrafi złapać kąt, ujęcie, odpowiednie oświetlenie zamieniając prostą scenę w indywidualną wizję autora. Chciałoby się rzec, że subiektywnie kreuje otoczenie przekazując swój światopogląd masom. Wielokrotnie przyczynia się do ulepszenia widoku, budynku czy scenerii wprawiając nas w zachwyt i pomagając zrozumieć otaczającą nas rzeczywistość.

Zróżnicowanie technologiczne minionych lat daje nam wiele technik, których możemy do takich wizji używać. Architekturę, można pokazać na różne sposoby i często dzięki nim zmienia się i nie jest już tylko prostą kostką czy zwykłym, kolejnym projektem.

Podczas studiów uczymy się modelować. Najpierw robimy makiety a następnie przenosimy wizje do komputera, gdzie coraz łatwiej przychodzi nam projektowanie w 3d. Jakiś czas temu nowością były skanery 3d – bardzo sprytne urządzenia dzięki którym ręczna inwentaryzacja staje się przeszłością. Skrzynka postawiona w pomieszczeniu potrafi bezdotykowo przeanalizować istniejącą przestrzeń i pobrać dokładne wymiary według zbieranych punktów. Jest to także pierwszy etap ( lub też ręczne modelowanie przestrzeni w programie komputerowym np. 3DS MAX) do stworzenia wirtualnej animacji za pomocą mappingu 3d.

mapping na budynku

To niesamowite przestrzenne zjawisko możemy pooglądać np. w Hali Stulecia. Cyklicznie odbywa się tam pokaz wykorzystujący niesamowitą konstrukcję wnętrza jednego z piękniejszych zabytków Wrocławia. Gorąco polecam każdemu. Ale co to jest tak naprawdę videomapping?

W skrócie można powiedzieć, że jest to projekcja na istniejącym obiekcie. Do tej pory najczęściej do tego celu wykorzystywano samochody, budynki czy elementy scenografii. Projekcja na samochodzie była pierwszą, jaką zobaczyłam i byłam pod ogromnym wrażeniem. Podczas pokazu mamy wrażenie, że przedmiot ożywa.. jesteśmy w środku akcji. Zmieniana jest kolorystyka, oświetlenie, forma obiektu skomponowana w animację 3d. Można śmiało powiedzieć, że doświadczamy podczas takiego pokazu iluzji, magicznej sztuczki, która oszukuje nasz wzrok i wprowadza w niesamowitą bajkę, gdzie martwe przedmioty ożywają. Stojący samochód nagle potrafi zacząć się poruszać, budynek wali się na naszych oczach a woda wylewa się prawie na nasze stopy. Dobrze dobrana ścieżka dźwiękowa współgrająca z odgrywaną sceną dopełnia całości performance’u.

projekcja 3d

Znajduje zastosowanie praktycznie wszędzie. Jest to na pewno świetna reklama, używany jest także w klubach jako dodatek do muzycznych wariacji często odzwierciedlająca dźwięki w przestrzeni.

3d mapping to projekcja czyli używa projektora. Jednak nie musi być on, jak przy zwykłej prezentacji, usytuowany naprzeciwko białej plamy ściany, papieru itd. Może być on umieszczony gdziekolwiek, ponieważ ta technologia potrafi korygować kąt padania i „naprawić” perspektywę.

Takie projektory, do większych wydarzeń jak mappowanie budynku, to nie te same stare projektory, o których myślicie. Wykorzystujące moc światła od 20000 do 40000 ansi lumen często są zgrupowane aby spotęgować wrażenie i wzmocnić wspomnianą moc światła. Takie maszyny ważą dobre parędziesiąt kilogramów.

Patrząc na cenę takiego przedsięwzięcia można się lekko zniechęcić. Jest to nowość i jak wiadomo na nowościach się najlepiej zarabia. Kosztów nie da się uogólnić. Wszystko zależy od skali obiektu, od tego, co chcemy przedstawić na videoprezentacji oraz od wykorzystywanego sprzętu i jego jakości. Musimy przygotować się na wydanie parudziesięciu do paruset tysięcy złotych. Czy warto? Powiem jedno – bije na głowę wszystkie produkcje 3d w kinach.

Fotografia pozwala nam na złapanie odpowiedniej chwili, Photoshop na jej upiększenie i poprawienie niedoskonałości a projekcja na jej odtworzenia w celu ponownego przeżycia. Mapping 3D to coś więcej. To nałożenie upiększającej, niezwykłej wizji na istniejący obiekt wprawiając go w ruch, dając mu nowe możliwości, o których do tej pory można było tylko marzyć.

natre dame projekcja

Architekt z zamiłowania. Kreuje w głowie, na papierze i w internecie. A co? Wszystko co się da zbudować a to co już zbudowane lubi analizować.


Przeczytaj poprzedni wpis:
muzeum
PAN ARCHITEKT – RENZO PIANO

 Po co nam inspiracje i wzory do naśladowania? Dzięki śledzeniu poczynań największych architektów światowych mam namacalny dowód na to, ile...

Zamknij