MAŁA – DUŻA PRZESTRZEŃ

Projektowanie i mieszkanie w małych przestrzeniach stało się w ostatnich latach coraz powszechniejszym tematem i jedyną opcją dla wielu ludzi. Drastycznie zwiększyły się ceny działek, ceny domów i mieszkań, tak samo jak zwiększyła się chęć mieszkania w dużych miastach. Największym wyzwaniem stało się jak najkorzystniej zagospodarować nieduże wnętrze. Kluczowy stał się wybór wzorów, materiałów i mebli aby maksymalnie zwiększyć wykorzystanie przestrzeni przy zachowaniu komfortu życia.

Temat ten nie umknął projektantom wnętrz i magazynom. W poszukiwaniu pomysłów do takiego wnętrza potrzeba odważnych rozwiązań stosowanych w  budynkach innego przeznaczenia i sprytne zastosowanie ich w naszym domu.

 kręcone schody

POKRYCIE ŚCIAN I  SUFITÓW

Gładkie, błyszczące tekstury w połączeniu z bladymi, jasnymi kolorami pomagają wykreować wrażenie obszerności pomieszczenia. Nie oznacza to koniecznie monotonii albo skrajnego minimalizmu, chodzi bardziej o odpowiednie wykorzystanie kombinacji dostępnych pokryć i materiałów. Aplikacja koloru na tylko jedną lub dwie ściany daje wrażenie przestronności. Malowanie sufitów mocnym kolorem pomniejszy wnętrze więc starajmy stosować farbę białą lub inną jasną. Gdy pokój jest w kształcie prostokąta możemy spróbować zastosować ciemną farbę tylko na krótszych bokach – wyda się obszerniejszy. Kuchenne i łazienkowe płytki można zamienić na akrylowe farby aby nie dzielić dodatkowo przestrzeni. Modne ostatnio nadruki wielkoformatowe zastosowane na dwóch sąsiadujących ścianach zatrą nam granice, możemy też nakleić wydruk na jednej i kontynuować tylko kolor na kolejnych. Starajmy się myśleć o całości. Nowością jest też oklejanie takim samym motywem ścian i niskich mebli. Wyłożenie całości drewnem jest też fantastycznym pomysłem.

białe wnętrze

PODŁOGI

Podłoga w tym samym kolorze co ściany pomaga we wrażeniu obszerności wnętrza. Od zimnej elegancji kamienia po ciepło dywanów z naturalnych włókien podłoga zmienia pokój w mały mikrokosmos. Wybierajmy motywy z małą ilością podziałów, wzory prostopadłe do ścian rozszerzają optycznie korytarze i przejścia. Drewno lepiej  aby było jasne np. sosna czy jesion. Jeśli zależy nam na mozaice, np. w łazience warto pociągnąć ją z podłogi na ścianę prysznicową. Schody dzielą przestrzeń, jeśli pokryjemy je jednolitym materiałem wykończeniowym stopią się w całość tak samo można zrobić z umywalkami i zlewami.

 małe wnętrze

DZIELENIE I UJEDNOLICANIE

Układ pomieszczeń jest kluczowy jeśli staramy się sprytnie wygrać każdy centymetr kwadratowy. Często trzeba nadal  jednej rzeczy wiele funkcji. Multifunkcjonalność to podstawa. Trzeba zachować równowagę między dzieleniem i łączeniem, każda przegroda strukturalna może być do cna wykorzystana aby to co funkcjonalne było maksymalnie praktyczne. Bezszprosowe szklenia idealnie się nadają. Rama okienna w materiale podłoża. Spiralne schody oszczędzają miejsce. W prostolinijnych wykorzystajmy przestrzeń pod stopniami na książki. Jeśli mamy wysoki sufit pomyślmy nad antresolą. Przesuwne panele zamiast drzwi dadzą więcej możliwości ustawienia.

OŚWIETLENIE

Światła potrafią formować przestrzeń przez redefiniowanie jej granic  i tworzenie nowych. Stosujmy do lamp materiały transparentne, zleją się z otoczeniem. Wystarczy zwiększyć ilość źródeł światła. Linie świetlne przy sufitach powiększą korytarz. Zwisające lampy dzielą, więc stosujmy kinkiety lub podświetlenia.

Istnieje mnóstwo możliwości, aby przesunąć granice Twojego wnętrza.  Nowe technologie pomogą nam wprowadzić w życie gładkie pozbawione fug powierzchnie ścian, podłóg i sufitów. Nie wahajmy się użyć swojej wyobraźni aby poprawić funkcjonalność ale także porad architektów dla których to wyzwanie stało  się wspaniałą zabawą w poprawianie jakości życia.

Architekt z zamiłowania. Kreuje w głowie, na papierze i w internecie. A co? Wszystko co się da zbudować a to co już zbudowane lubi analizować.


Przeczytaj poprzedni wpis:
ogród zen
DUCH NOWOCZESNYCH OGRODÓW

Posiadanie własnego domu z ogródkiem to marzenie wielu z nas. Potrafimy ciężko pracować, znosić wiele wyrzeczeń aby zbudować swój kawałek...

Zamknij