KONTROWERSYJNY NAJWĘŻSZY

Warszawa to miejsce, gdzie co chwila buduje się coś nowego. Zapowiadają swoje realizacje Daniel Libesking i Zaha Hadid. Niestety powstanie także Muzeum Sztuki Współczesnej. W stolicy powstają lepsze i gorsze realizacje. Tym razem zainteresowałam się zeszłorocznym tematem najwęższego budynku świata, który dosłownie wbił się w krajobraz warszawskich blokowisk.

Lubimy wszystko co jest naj – najwyższy, największy, najlżejszy, jednak nie tylko takie granice są do pokonania. Temat oszczędności miejsca jest tematem jak najbardziej aktualnym, powiedziałabym nawet nagminnym. Większość sklepów wnętrzarskich promuje wielofunkcyjne meble i zestawy, ukryte szuflady i półki.

Jakub Szczęsny pewnego dnia kompletnym przypadkiem trafił na ulicę Chłodną, gdzie przy rogu z ulicą Żelazną znajduje się wąska szczelina między budynkami. Nic w tym całym założeniu nie jest przypadkowe. Okolica, którą się przechadzał mieści się niedaleko byłego getta i mostu łączącego jego dwie części. Czy to był pierwszy błysk zapalonej lampy w głowie projektanta? Połączyć przedwojenny budynek przy Żelaznej 74 z blokiem przy Chłodnej 22 instalacją-pomostem mentalnym i materialnym?

dom Kereta

Szczelina ma w najszerszym miejscu 152 cm, a w najwęższym 90 cm. Ja nawet w poprzek się zmieszczę ale to chyba nie jest dobry odnośnik dla budownictwa w naszym kraju. Patrząc praktycznie nie spełnia żadnych norm dlatego został nazwany instalacją artystyczną a nie budynkiem. Zresztą czy na powierzchni 14 metrów kwadratowych można mieszkać? Nie do tego jednak ma służyć ten „dom”. Ma służyć przede wszystkim do tworzenia.

Na idei łącznika w getcie się nie skończyło. Szczęsny napisał do znanego pisarza Etgara Kereta, którego żydowscy rodzice przeżyli piekło. Jego mama wyrwała się szponom getta. Autor zawsze był bardzo związany z Warszawą, więc na temat budowli zareagował bardzo entuzjastycznie. Była to doskonała okazja do powrotu z Tel Awiwu, gdzie obecnie mieszka. Keret sygnuje swoi nazwiskiem inwestycje i będzie pierwszym z wielu rezydentów obiektu.

wnętrze Domu Kereta

Z ciekawości odbyłam wirtualną wycieczkę po budynku. Stalowa konstrukcja obłożona jest półprzezroczystymi materiałami. Z wąskich drzwi wejściowych wchodzimy po metalowych schodkach, na piętro mieszczące mikro kuchnie, mikro wc z prysznicem oraz „salon” z jedną pufą. Drabiną docieramy na 2 piętro, gdzie śpimy (podobno nawet we dwójkę) oraz można spokojnie pisać przy mikro biurku.

Przestrzeń jest wysoka oraz jasna dzięki użytym materiałom. Jednak czy spełnia swoją funkcję czy jest tylko wybrykiem? Na otwarciu była sama Pani Gronkiewicz – Waltz, wzbudził niezwykłe zainteresowanie. Sam autor mówi, że widzi jak Warszawa ciągle się zmienia i miał to być pewnego rodzaju recykling. Jedni sąsiedzi parskają śmiechem, inni uważają to za świetny pomysł. Miasto dopłaciło 150 tys. Złotych do inwestycji. Niezwykłą postawą wykazali się sąsiedzi udostępniając instalacje ciepłej wody i elektryczności, dzięki czemu można w pełni funkcjonować we wnętrzu – kąpać się, spuszczać wodę i myć naczynia.

Keret we wnętrzu

Rozumiem, że ma to być pewnego rodzaju symbol. Symbol więzi polsko-żydowskiej i symbol nowoczesnego podejścia do przestrzeni mieszkalnej. Jednak czy faktycznie mieszkając tam można tworzyć? Zamknięta szczelina bez żadnego krajobrazu za oknem, w której nocą może dostrzec nas każdy przechodzący. Projekt także wyglądał bardziej obiecująco na wizualizacjach niż okazał się naprawdę. Jestem jak najbardziej pro takim pięknym symbolom, jednak jeśli mówimy o praktyczności i czy warta jest takich pieniędzy i rozgłosu oceńcie sami.

Zdjęcia ze stron:

zwierciadlo.pl

we-dwoje.pl

polskiekrajobrazy.pl

domplusdom.pl

Architekt z zamiłowania. Kreuje w głowie, na papierze i w internecie. A co? Wszystko co się da zbudować a to co już zbudowane lubi analizować.One Comment

  1. Sandra wrote:

    A ja myślałam, że to ja mam małe mieszkanie 😉 Dzięki za nowe spojrzenie i docenienie tego, co mam :)

Przeczytaj poprzedni wpis:
dziwne meble
DESIGN A WYGODA

Rolą projektanta jest połączenie dobrej formy z funkcją. Nie ma znaczenia czy mówimy o meblarstwie o architekturze czy modzie. Cały...

Zamknij