INNER & OUTER ART

Muzeum Sztuki Współczesnej we Wrocławiu powstało w bunkrze na Strzegomskiej. Podobno jest to tymczasowe przedsięwzięcie, finalnie ma być przeniesione do nowoczesnej budowli na tyłach Muzeum Architektury jednak od roztrzygnięcia konkursu w 2008 roku i wygranej pracowni Nizio Design nie zapowiada się aby pieniądze na realizację się znalazły.

Jeszcze 15 lat temu muzea były kojarzone z zabytkiem, który mieści dzieła sztuki jeszcze starsze od samego budynku (np. nasze Muzeum Narodowe). Wzniesienie w 1997 roku Guggenheim Museum Bilbao zaprojektowanego przez Franka Gehry było początkiem nowej ery dla tego rodzaju przedsięwzięć. Wyznaczył trend niczym Dolce&Gabbana na modowej scenie ale, co tu dużo mówić, w „trochę” innej skali i za „trochę” inne pieniądze. Przez następne 10 lat na arenie międzynarodowej trend wchłoniono, dzięki czemu wiele miast może pochwalić się nituzinkowymi budynkami na początku będącymi pokazówką „stararchitektów” a następnie dzięki licznym konkursom pomagało w ich kreowaniu.

Bilbao muzeum

Symbol nowoczesnej architektury muzealnej – Guggenheim Muzeum w Bilbao Franka Gehry

Zaczynając od Davida Chipperfielda autora rekonstrukcji Neues Museum w Berlinie, ktróre podczas Drugiej Wolny Światowej zostało porządnie uszkodzone. Wprowadził powiew nowoczesności do już instniejącego zabytku stwarzając unikalne połączenie materiałowe oraz zmienił układ funkcjonalny wnętrz aby lepiej nadawało się pod zaplanowaną funkcję. Chińczycy także nie pozostali w tyle. W 2008 roku otworzono Art Museum w Pekinie. Głównym projektantem był Arata Isozaki zatrudniony aby znaleźć miejsce dla relokacji istniejącego już muzeum. W nowym obiekcie znalazło się miejsce nie tylko dla podstawowej funkcji lecz także dla szkoły mody, designu, architektury i wielu innych dyscyplin. Multifunkcjonalny obiekt z niezwykłą zaokrągloną elewacją zewnętrzną przyciąga wzrok, zaskakuje jasnym zgeometryzowanym wnętrzem przecinanym szalonymi świetlikami, które stanowi tło dla nowoczesnej sztuki i jednoczeście inspiruje uczniów. O Renzo Piano pisałam już tutaj, jednak specjalnie nie przywoływałam nowego skrzydła Art Institute of Chicago gdzie w sposób genialny, wykorzystując szkło, stal, wapień i drewno we wnętrzach zaprojektował rozwinięcie istniejącego instytutu. Z wielkim wyczuciem łączy stare z nowym a imponującym mostem łączy budowlę także z parkiem. Giantyczne przestrzenie wzbudzają szacunek i otwierają panoramę miasta dla zwiedzających oraz wpuszczają do wnętrz chojną dawkę naturalnego światła. Cięzko mi także nie wspomnieć o obiekcie, który powoduje, że wychodzi na wierzch moje architektoniczne zboczenie do nietypowych rozwiązań. Niczym pies śliniący się na nową kość czytałam o realizacji biura Architecture & Design w Shenzhen w Chinach. Lubię dobrą zabawę a architekci w tym budynku zabawili się elewacją i wnętrzem w sposób mistrzowski nawiązując do plastrów miodu. Myśleliście, że tylko można to narysować? Można spokojnie uformować tym motywem ściany wewnętrzne zapewniając jednocześnie pełną funkcjonalność. Galeria Sztuki i Designu konsekwentnie kształtując beton, drewno i szkło zmienili funkcję otoczenia z…pralni na rzecz sztuki. Nie wspominam o odjechanych do reszty projektach Zahy Hadid i Gehrego bo chyba każdy wie o co chodzi.

rozbudowa muzeum w Berlinie

rekonstrukcja Neues Museum w Berlinie autorstwa Davida Chipperfielda

Przyciągnęli ludzi, którzy rozwijają swoją wiedzę z dziedziny kultury i sztuki. Wprowadzili ich na wyższy poziom świadomości i zachęcili do spędzania czasu w nowy sposów stawiając wyzwanie centrom handlowym czy kinom. Tak oto samo opakowanie dla wystawianych eksponatów stało się dziełem samym w sobie. Muzea już nie były „tylko” muzeami ale stały się centrum spotkań i rozrywki przyciągającymi miliony zwiedzających każdego roku. Z towarzyszącymi restauracjami, strefami dla dzieci, salami kinowymi i konferencyjnymi miały zapełnić czas zwiedzającym na cały dzień i sprawić aby chcieli tam wracać a także zachęcać innych do zwiedzania. Luwr zmaga się teraz z problemem nie zbyt małej ilości zwiedzających a z zapanowaniem nad za dużą ich ilością.

Pokazali też nam, początkującym architektom co można już zrobić dzięki nowoczesnej technologii i innowatorskim rozwiązaniom materiałowym, możemy pokazać figę z makiem naszym prowadzącym „uświadamiającym” nam przez 5 lat czego „nie da się zrobić”.

pekińskie muzeum

wnętrza Art Museum w Pekinie – Arata Isozaki

Czy to czysta utopia? Nie do końca moi drodzy. Tak gigantyczna inwestycja, pochłaniająca setki milionów dolarów wiąże się z wielkimi oczekiwaniami. Ilość zwiedzających musi zapewnić zwrot kosztów a później zarobek. Jak zwykle także przy wielomilionowych inwestycjach pojawia się wiele chciwych, lepkich rączek łasych na łatwy zarobek. W 2009 roku Bellevue Art Museum w Seattle po zaledwie dwóch latach działalności i ceremonii rozdania Oskarów zostało zamknięte a Milwaukee Art Museum zmaga się z 25 milionowym długiem po realizacji projektu Santiago Calatravy.

Podobnie jak wiele innych polskich miast, Wrocław się spóźnił. Chcąc popłynąć na fali sukcesów „efektu Bilbao” natrafili na górę lodową. W 2009 roku Polska przekonała się na własnej skórze co to znaczy zastój ekonomiczny. Krach branży budowlanej odbił się na branży architektonicznej. Projekty zatrzymywały się na fazie koncepcyjnej a następnie trafiały do szuflady. Na całym świecie miasta odchodzą od wielkich realizacji, które stały się żyjącymi własnym życiem pomnikami znanych architektów. Jeśli nawet w Dubaju odcinają pempowinę to co może zrobić Europa i reszta świata?

galeria sztuki w Chinach

Oct Art & Design Gallery w Shenzhen w Chinach – Urbanus Architecture & Design

Architekt z zamiłowania. Kreuje w głowie, na papierze i w internecie. A co? Wszystko co się da zbudować a to co już zbudowane lubi analizować.One Comment

  1. […] od 2003 roku Teatru Muzycznego Capitol. Była to kolejna nowa intratna inwestycja dofinansowana z Funduszy Europejskich. Nowoczesna scena główna, nowa mniejsza scena kameralna na 200 osób, odświeżona część […]

Przeczytaj poprzedni wpis:
widok stadionu
STADION OCZAMI KIBICA

Temat wrocławskiego stadionu miejskiego wzbudzał kontrowersje od samego początku jak to przy każdej inwestycji, która kosztuje kraj dziesiątki czy nawet...

Zamknij