DUCH NOWOCZESNYCH OGRODÓW

Posiadanie własnego domu z ogródkiem to marzenie wielu z nas. Potrafimy ciężko pracować, znosić wiele wyrzeczeń aby zbudować swój kawałek raju, miejsce odpoczynku i wychowania naszych dzieci. Otaczająca zieleń jest integralną częścią domu jednorodzinnego i jeśli nie zastanowimy się nad dobrym jej rozplanowaniem możemy kiedyś obudzić się w środku dzikiej dżungli próbującej dostać się do środka niczym z filmu Jumaji.

Zastanawiając się od czego zacząć planowanie ogrodu zwróćmy uwagę na kulturę, która w najlepszy sposób pokazuje integrację natury i architektury – kulturę japońską. Kiedy popatrzymy na przykłady przestrzeni zielonych w Japonii, w oczy rzuca się nam prostota i harmonia, a także zachowana geometria. Można powiedzieć, że mieszkańcy trzymają w ryzach naturę, dbając jednak o wszystkie jej potrzeby. Ogród powinien być przedłużeniem i rozwinięciem naszego wnętrza. Ma być on perfekcyjną fuzją psychiczno-fizyczną – Ying i Yang. Dwie przeciwstawne siły przenikające się w płynny sposób, tworząc jedność. Skoro chcemy naszą prywatną oazę i schronienie to aspekt uzupełniania się przestrzeni i harmonii jest bardzo ważny.

 geometria ogrodowa

FUNKCJA

Ważnym aspektem przy projektowaniu zieleni przydomowej jest jej funkcja.

  • FUNKCJA REKREACYJNA
  • FUNKCJA WYPOCZYNKOWA
  • FUNKCJA REPREZENTACYJNA

Każdy z nas ma inne wyobrażenie o spędzaniu czasu w ogrodzie. To samo się tyczy członków naszej rodziny. Jedni lubią zapraszać często gości, grillować. Inni wyciszyć się i wpatrywać w naturą, jeszcze inni uprawiać warzywa i owoce. Jeśli chcemy wszystkie te funkcje zmieścić w jednej przestrzeni bardzo ważne jest dokładne ich rozmieszczenie aby nikt sobie nie przeszkadzał przy realizowaniu zamierzonych czynności.

 kamienie ogrodowe

CZAS

Zastanówmy się ile chcemy i możemy poświęcać czasu na pielęgnację ogrodu. O wszystko trzeba dbać. Drzewa i krzewy powinno się regularnie przycinać, zeschnięte liście zbierać podobnie jak spadające owoce. Trawa wymaga czasami dodatkowego nawadniania oraz regularnego koszenia. Jeśli nie ma się na to czasu można zatrudnić ogrodnika lub zmniejszyć do minimum ilość roślin do pielęgnacji jednak musimy zdać sobie sprawę, że musimy tego tematu doglądać.

OBSŁUGA

Pomyślmy zawczasu o infrastrukturze. Oświetlenie podkreśli walory i ułatwi użytkowanie po zmroku. Zwykle potrzebujemy doprowadzić prąd do placów wypoczynkowych, oczek wodnych czy altan. Istnieją już systemy automatycznego nawadniania oraz urządzenia samoczynnie koszące trawę. Ułatwiają nam obsługę i pozwalają na większą systematyczność i szybsze przyrosty posadzonych roślin.

W ostatnich latach tendencje w projektowaniu ogrodów się zmieniły. Coraz częściej zatrudniamy profesjonalnych architektów krajobrazu, którzy posiadają dokładną wiedzę o kulturze łączenia wnętrza z zewnętrzem. Nasze ogrody stają się swoistego rodzaju żyjącymi dziełami sztuki. Ogrody nie są już żyjącymi swoim życiem puszczami, których nie dajemy rady opanować. Są regulowane ludzkim umysłem – projektem stosującym geometrię i regulacje. Wedle słów Osho, wschodniego mistyka „Nie możesz sprzeciwiać się naturze. Kto chciałby się jej sprzeciwiać? My jesteśmy naturą.”

dom i ogród

Architekt z zamiłowania. Kreuje w głowie, na papierze i w internecie. A co? Wszystko co się da zbudować a to co już zbudowane lubi analizować.One Comment

  1. Maciej wrote:

    Posiadam ogród od ponad 20 lat i włożyłem w niego naprawdę dużo pracy. Ten kto go nie posiada nawet nie wie ile czasu trzeba mu poświęcić, by utrzymać go przy życiu. Sam ogródek to świetna sprawa i wraz z wiekiem coraz bardziej doceniam ten kawałek zieleni w miejskiej dzungli.

Przeczytaj poprzedni wpis:
rem koolhaas
ARCHITEKTURA MODY

Wydarzenia otaczającego nas świata nie pozostają bez echa – wpływają na nas wszystkich. Zarówno zmieniająca się sytuacja gospodarcza, ekonomiczna, wojna...

Zamknij