DESIGN MOTORYZACYJNY CZ.II

W pierwszej części artykułu (tutaj) nakreśliłam sylwetki paru najbardziej znanych projektantów marek samochodowych. Wizjonerów i dizajnerów przez duże D. Czytając ich historie wielokrotnie zastanawiałam się czy było im łatwiej niż teraz skonstruować koncept niepowtarzalnego modelu. Oglądając współczesne osiągnięcia motoryzacyjne widać pewne nurty, które jak moda zmieniają się i ustępują. Coraz ciężej wynaleźć coś, co zapiera nam dech piersiach. Czy wszystko zostało już wymyślone?

Tak jak wszystkie procesy twórcze, projektowanie samochodów rozpoczyna się także na papierze. Nawet w największych firmach motoryzacyjnych ołówek to podstawowe i najpilniejsze narzędzie. Za pomocą szkiców powstaje wizja. Bazą takiej wizji są zwykle podstawowe założenia funkcjonalne. Przykładowo, projektując bryłę samochodu dostawczego do 3,5 ton zakładamy, że wejdzie on do produkcji za 5-6 lat, więc bryła musi być ponadczasowa, wyprzedzająca obecnie panujące trendy, niezwykła. Powinien być wizytówką firmy, która go wypuści, musi być użytkowy, łatwy w manewrowaniu oraz praktyczny. Musi przykuwać uwagę i najlepiej współgrać z miejskim otoczeniem, w którym będzie się poruszać.

szkic światła

projekt światła BMW

Projektant rysując szkice czuje przepływ wiatru, widzi jak słońce będzie odbijać się przy wszelkich załamaniach. Jak podkreśla szef grupy projektowej w BMW, takie pierwsze ruchy ołówka pokazują nasze prawdziwe emocje jakie posiadamy względem pomysłu.  Dopieszczanie takich szkieletów odbywa się już w większej skali. Często za pomocą taśm o różniej szerokości naklejanych na papier lub innych technik pokazujących główne linie definiujące model. Równocześnie z pierwszym konceptem powstaje myśl materiałowa. Już na tym etapie wnętrze powinno idealnie współgrać z zewnętrzem, dlatego odpowiedni dobór kolorów i rodzajów powierzchni jest niezwykle istotny. Do całkowitego zdygitalizowania takiego procesu jeszcze daleko. Firma Mercedes jednak przygotowuje się do wypuszczenia na rynek pojazdu klasy S, który będzie (po raz pierwszy) wykorzystywał komputer do zaprojektowania wszystkich części samochodu. Odbywa się to za pomocą specjalnej cyfrowej makiety zwanej „digital mock-up”.

Niektóre firmy pomagają sobie „szkicując” na cyfrowej desce kreślarskiej. Jest to tzw. „sketch mapping”. Można powiedzieć, że są to wielkie tablety o bardzo dużej czułości nacisku i dokładności w przenoszeniu obrazu nie powodując opóźnień. Dzięki temu trójwymiarowy model powstaje szybciej i może bez problemu być wymieniany z innymi członkami zespołu np. konstruktorami do przeprowadzenia testów. Dzięki zastosowaniu narzędzi CAD można zminimalizować tzw. „pętlę rozwojową”. Jest to moment, kiedy projektujący zespół dochodzi do wniosku, że obecne technologie nie będą w stanie wyprodukować dany koncept np. ze względu na brak materiałów o wymaganej wytrzymałości. Programy komputerowe mogą zmniejszyć ryzyko występowania takiego zdarzenia jednak nie zastąpią modelu 1:1.

szkic lamborghini

od szkicu do modelu – lamborghini

Tak jak w projektach największych architektów, tak i w pracowniach dizajnerskich największych firm samochodowych niezwykłą rolę odgrywa naturalnej wielkości, fizyczny model 3D. Żeby odpowiednio zobrazować wymyśloną formę, pomóc w odbiorze i przekonaniu się czy nasze pomysły są słuszne powstaje model 1:1 auta z gliny. Czasami odbywa się to w skali 1:4 lub 1:5. Niektóre firmy wykonują tylko ¼, przednią część samochodu aby następnie za pomocą lustrzanego odbicia stworzyć całość. Dużo lepiej jest podjąć ważne decyzje dotyczące formy karoserii na namacalnym produkcie.

Projektanci samochodów jednogłośnie stwierdzili, że najwięcej zabawy oraz twórczego procesu wkłada się w modele koncepcyjne – koncept car’y. Jest to zupełnie osobna gałąź motoryzacyjna, która miała swoje początku w latach 30-tych. Na całym świecie są organizowane wystawy, na których firmy przedstawiają swoje wyjątkowe modele. Często wyglądają wręcz kosmicznie, niekoniecznie odpowiadające trendom czy potrzebie ich użytkowania. Często wyglądają pięknie tylko i wyłącznie na zdjęciu czy na organizowanych targach, gdyż są tylko zaawansowanymi modelami. Nie da się nimi jeździć, nie mają wszystkich swoich potrzebnych „wnętrzności” oraz często ważą wiele ton z powodu niewłaściwych materiałów.

auto konceptowe

concept car – ferrari pininfarina

Człowiek przy wyborze auta dla siebie kieruje się wieloma aspektami. To czy będzie się nam podobał lub czy wzbudzi w nas podniecenie podczas jazdy to aspekty emocjonalne. Większość z nas ceni sobie jeśli samochód posiada jeszcze bardzo dobre cechy techniczne czyli prościej mówiąc – osiągi. Dynamika, oszczędność, zaawansowanie technologicznie oraz nowoczesne, bogate wyposażenie sprawiają, że model kupowany jest chętniej. Projektując auto producent musi pomyśleć o tych wszystkich aspektach aby sukces w fabryce przenieść na sukces marketingowy.

Styliści, czyli projektanci np. wzornictwa przemysłowego czy także po ASP, specjaliści z dziedziny ergonomii i biomechaniki wraz z całą grupą inżynierów (konstruktorów, speców od aerodynamiki) – oni wszyscy tworzą zespół, który latami (zwykle ok 3 lata) starają się metodą prób i błędów oraz pracą opartą na wielu kompromisach, dojść do wymarzonego samochodu. Ze względów marketingowych wygląd auta jest najważniejszy, bo to liczy się w jego odbiorze i decyduje o sukcesie. Nie można jednak zapomnieć ile pracy wkładają w to ludzie z wielu innych dziedzin i jak złożony i pracochłonny jest to proces.

wnętrze konceptu hondy

wizualizacja wnętrza koncept car’u – honda odyssey

W kolejnej części postaram się przybliżyć parę testów przeprowadzanych w kolejnej fazie projektu oraz tendencje środowiskowe. Czy można wprowadzić pojęcie recyklingu do produkcji wysokiej klasy samochodów? Przeczytacie w kolejnym artykule o tej tematyce.

Architekt z zamiłowania. Kreuje w głowie, na papierze i w internecie. A co? Wszystko co się da zbudować a to co już zbudowane lubi analizować.


Przeczytaj poprzedni wpis:
Chatka Karkonoska
KARKONOSKIE DYSKUSJE O ARCHITEKTURZE

KASA to organizowane corocznie, od ponad dwudziestu lat przez oddział SARP-u w Jeleniej Górze, Karkonoskie Spotkania Architektoniczne. Jednak w 2011...

Zamknij