DESIGN A WYGODA

Rolą projektanta jest połączenie dobrej formy z funkcją. Nie ma znaczenia czy mówimy o meblarstwie o architekturze czy modzie. Cały proces polega na poszukiwaniach – kształtu, koloru, materiału. Czerpiemy inspirację z otaczającego nas świata aby stworzyć coś oryginalnego, niepowtarzalnego, co zrewolucjonizuje rynek i zmieni sposób postrzegania utartych szlaków designerskich.

 Biuro architektoniczne z Chicago SPACE Architects zaprojektowali mebel wielofunkcyjny dla dzieci o nazwie Custom Contemporary Bunk Beds. Łączy w sobie łóżko piętrowe z szufladami i półkami ukrytymi w schodach do górnej części oraz licznymi półkami przy głowie śpiącego. Miejsca wbrud na wszelkie zabawki, książeczki itd. Forma wygląda bardzo ciekawie, jednolita kolorystycznie stworzy tło do kolorowych przedmiotów. Nie można jednak patrzeć tylko z perspektywy projektanta ale i klienta – użytkownika. W tym przypadku paroletnie dzieci, które mają pełno energii życiowej, na pewno raczej prędzej niż późno natkną się na niebezpieczny róg konstrukcji, których jest niestety wiele. Śliski, wypolerowany materiał, z którego wykonany jest mebel w zetknięciu ze skarpetkami dzieciarni, także nie wróży za dobrze.

mebel wielofunkcyjny

 Innym przykładem jest Thread Bench zaprojektowane przez szwedkę Ole Giertz. Styl skandynawski zawsze cechował się minimalizmem i funkcjonalizmem. Dodatkowo jest bardziej miękki niż surowy przez wykorzystane naturalne materiały inaczej skromność i wygoda. Autorka ławki opisuje swój pomysł jako wzorowany na dziecinnej naiwności freestyle. Za pomocą giętych na ciepło i później schładzanych metalowych „nici” powstaje chaos. Idea całego założenia jest świetna. Ma wprowadzać dziecinną zabawę meblem w ułożony świat dorosłych – wyzwalamy naszą dziecinność. Jednak same wykonanie i wygoda tego obiektu jest zastanawiająca. Czy to mebel czy już rzeźba? I czy jest sens nazywać to meblem, ławką czy czymkolwiek innym, co nosi ze swoją nazwą cień sugestii, że ma to być użyteczne?

 Podobne odczucia mam względem nowocześnie projektowanych wanien. Dużo eksperymentujemy z materiałami aby przebić dotychczasowy trend akrylowy. Akryl można dowolnie kształtować, jest ciepły w dotyku, wytrzymały, odporny na uderzenia i przebarwienia. W ostatnich latach pokuszono się o nowe rozwiązania – sięgnięto po drewno, kamień, szkło i stal czy miedź.

kamienna wanna

Wanny szklane robią ogromne wrażenie np. ta Alessandro Lenarda. Wzorowana na stylu Japońskim dwustronne arcydzieło łączące w sobie materiały twarde i miękkie, proste i okrągłe. W prostej szklanej formie zastosowane miękkie podłokietniki i zagłówki dla wygody użytkowania. Niestety szkło jest bardzo trudne w utrzymaniu, kilkakrotnie droższe, podatne na rysy i potłuczenia. Same w sobie jest zimne, szybko się nagrzewa i szybko oddaje ciepło.

Biuro A-Cero zaprojektowało cały dom z kamienia i betonu. W środku znajduje się prostokątna kamienna wanna. Jest niezwykłym akcentem, ma piękną strukturę i jest odporna na zarysowania, jednak czy my też możemy sobie na taką pozwolić? Musimy zdać sobie sprawę z paru utrudnień: ciężar – potrafi ważyć tyle co maluch, a nawet więcej, jest chłodna w dotyku oraz wymaga dodatkowej izolacji od podłoża, w przeciwnym wypadku będzie mu oddawać całe ciepło.

Z kolei firma Nendo Bathroom Furniture ma w swojej ofercie piękne minimalistyczne drewniane wanny. Są to wanny całkowicie ekologiczne. Kojarzone są przede wszystkim ze stylem Japońskim, mi osobiście przypominają opowieści Sapkowskiego, w których wiedźmin Geralt pławił się w baliach z gorącą wodą nierzadko w doborowym towarzystwie płci pięknej.

wanna

Są na pewno bardzo trwałe, ciepłe w dotyku oraz charakteryzują się bardzo małą utratą ciepła. Zwykle dodatkowo pokryte są powłokami antybakteryjnymi przez co można powiedzieć o pełnej higienie i bezpieczeństwie. Musimy pamiętać jednak o impregnacji inaczej będzie nam trudniej utrzymać w niej czystość oraz musimy zdać sobie sprawę, że wanny czysto drewniane nie posiadają systemu przelewowego.

stoliczek

 Podane przykłady mają unaocznić pewien schemat i problemy. Sama jestem projektantem, który szuka pewnych rozwiązań. Jest to nasza profesja, po to jesteśmy, aby odkrywać nowe zastosowania materiałów i proponować rozwiązania jedyne w swoim rodzaju, żeby w naszym domu i domu naszych klientów było inaczej niż we wszystkich innych. Są to poszukiwania zarówno formy jak i funkcji, a funkcję sprawdzą użytkownicy. Pamiętajmy  o bezpieczeństwie i racjonalności, aby forma nie przerosła treści ponad wszelkie granice.

Architekt z zamiłowania. Kreuje w głowie, na papierze i w internecie. A co? Wszystko co się da zbudować a to co już zbudowane lubi analizować.


Przeczytaj poprzedni wpis:
nowoczesne krzesło
MEBEL – PRODUKCJA MASOWA CZY JEDNOSTKOWA?

W naszych czasach coraz rzadziej można spotkać prawdziwego fachowca. Mnóstwo za to wykwalifikowanych socjologów, psychologów czy specjalistów od zarządzania. W...

Zamknij