CO JESZCZE Z BETONU?

Beton to najpopularniejszy materiał konstrukcyjny. Dzięki erze Brutalizmu powstałego pod koniec lat 40tych, gdzie najważniejsze były: przestrzeń, konstrukcja oraz uwrażliwienie na zastosowane materiały, beton rozpoczął swoją wędrówkę i popularność. Zyskał miano coraz częściej docenianego, nowoczesnego kompozytu.

Coraz częściej spotykany styl industrialny oraz trend adaptacji pofabrycznych budynków na lofty sprawiło, że surowość we wnętrzach stała się cechą pożądaną. Rozpoczęto eksperymenty z odkrytymi rurami, „gołą” cegłą czy kamiennymi ścianami. Ciepłe, przytulne wnętrza stały się standardem, a surowość – nowoczesnością. Połączenie gładkich białych ścian z jedną chropowatą betonową jest często używane i lubiane. Fascynacja betonem w ostatnich latach poszła o krok dalej. Dizajnerzy zaproponowali bowiem wprowadzenie go jeszcze głębiej do naszego życia a mówiąc dokładniej dosłownie stykając go z nami.

Ciężkie meble to nie nowość. Mahoniowe, masywne stoły, duże, głębokie fotele dużo wcześniej mogliśmy podziwiać we wnętrzach. Jednak kamienne umeblowanie kojarzy się nam zwykle ze średniowieczem. Czas przestawić swoje myślenie i zobaczyć co mają nam do zaoferowania dizajnerskie firmy.

 stół betonowy

JAK I CO ZROBIĆ?

Wystarczy zbić razem parę desek, wykonując formę. Następnie zalać ją betonem i możemy stworzyć własny oryginalny mebel, blat czy rzeźbę.

Z łatwością można wykonać nowy, ciężki kuchenny blat lub stół w jadalni. Gotowe projekty takich mebli łączą betonowy, toporny rdzeń ze szklaną powierzchnią lub drewnianymi wstawkami oparć krzeseł i foteli. Takie kombinacje są niezwykle efektowne i ucierają dotychczasowe schematy projektanckie.

Izraelski projektant Ofir Zucker stworzył ostatnio niezwykłą serię betonowych wazonów Palmas łączących w sobie lekką sztukę orgiami z tym ciężkim materiałem. Pokazał jakie wariacje można stworzyć kiedy granicą jest tylko nasza wyobraźnia.

Najnowszym trendem są płytki naściennie z betonu architektonicznego. Wiele firm produkuje takie płytki w różnorodnych kształtach i kolorach aby tworzyć w naszych wnętrzach formy linearna, organiczne i faliste. Można je stosować zarówno w środku jak i na zewnątrz budynku.

Nawet drobne elementy dekoracyjne: świeczniki, doniczki, przegródki do książek, klosze lamp można wykonać z betonu. Umywalki, brodziki, zlewy – wszystko co przyjdzie nam na myśl. Taki surowy element sprawi, że nasze wnętrze nabierze wyjątkowego charakteru .

Niemiecka pracownia artystyczna Kompatibel Design poszła nawet o krok dalej. Dla fanatyków sprzętów audio została przedstawiona oferta mebli do hi-endowych systemów złożona z trzech różnych modułów, które można ze sobą dowolnie łączyć.

Ja widać wędrówka betonu ciągle trwa. Możliwości i wariacji jest wiele. Istnieją barwniki zamieniający szarość w dowolny, wymyślony odcień a rodzaj wykończenia może być zarówno matowy jak i błyszczący lub półmatowy. Warto wspomnieć także o betonie transparentnym jednak nadal dość drogim na naszym rynku.

Nie bójmy się eksperymentować. Nasze wnętrze może być zarówno funkcjonalne jak i nowoczesne niewielkim nakładem pieniężnym.

wnętrze z betonem

Architekt z zamiłowania. Kreuje w głowie, na papierze i w internecie. A co? Wszystko co się da zbudować a to co już zbudowane lubi analizować.One Comment

  1. włodar wrote:

    Beton jest coraz bardziej popularny w przestrzeni miejskiej. Wiele większych miast w Polsce inwestuje już nie w ławki, takie typowe z metalowych prętów i drewnianych desek, ale z betonu o bardzo designerskim kształcie, ale to nie wszystko! Również stojaki na rowery, place zabaw, skateparki itd. Wydaje mi się, że jest to bardzo atrakcyjne rozwiązanie, ponieważ ładnie komponuje się z krajobrazem miast, ale również jest o wiele bardziej trwalsze.

Przeczytaj poprzedni wpis:
żywica epoksydowa
NOWOCZESNA ŻYWICA

Płytki ceramiczne, dywany z kolorowymi wzorami oraz wykładziny coraz częściej odchodzą w zapomnienie. Zaczynamy szukać alternatywnych, nowoczesnych rozwiązań, które dzięki...

Zamknij