ARCHITEKTURA MODY

Wydarzenia otaczającego nas świata nie pozostają bez echa – wpływają na nas wszystkich. Zarówno zmieniająca się sytuacja gospodarcza, ekonomiczna, wojna czy skok technologiczny wymuszają pewne tendencje i zmiany. Są głęboko odczuwalne, inspirują i poruszają także artystów. Artystów wszelkiego rodzaju, którzy dają upust swoim przemyśleniom i wnioskom w tworzonych dziełach. Dzieło może być obrazem, rzeźbą, budynkiem lub także ubiorem. Bez względu na formę przekazywane są nam informacje, uczucia i preferencje.

Architektura i moda to nie odległe planety.  Artyści i dizajnerzy z obu dziedzin potrzebują inspiracji, pasji i zaangażowania we własną pracę. Proces myślowy zachodzi podobnie. Analizujemy dane zadanie szukając niezwykłości, fascynujemy się przeróżnymi kulturami, wydarzeniami, kolorami, fakturami. Próbujemy znaleźć nowe formy i kształty, które zbudzą w nas poczucie spełnienia a innym przyjemność patrzenia, użytkowania czy noszenia naszej kreacji.

Barok jest świetnym przykładem. Kojarzy się nam z przepychem, złotem, drogimi materiałami, masą pięknych wzorów, a nawet ich natłokiem oraz sztukaterią. Podobnie było ze strojami. Bogato zdobione, drogie piękne suknie wyposażone w stelaże i gorsety aby podkreślić kobiece krągłości i perfekcje sylwetki. Peruki i ostre makijaże. Dużo, drogo i spektakularnie.

Podczas wojny tendencje modowe kompletnie się zmieniły. Brak pieniędzy, potrzeba strojów wygodnych zmiotła na długi czas przepych sukni na stelażach, tiule czy jedwabie. Wykorzystano bieliźniany dotąd materiał – dżersej aby stworzyć proste stroje do codziennego życia, codziennego biegu. Zrewolucjonizowało to kompletnie podejście do kobiecej mody głownie dzięki kolekcjom Coco Chanel. Wojna także zmusiła do innego podejścia architektonicznego. Wiele budynków przestało istnieć, miasta były całkowicie zdewastowane, zrujnowane. Trzeba było odbudować strukturę architektoniczną wielu miejsc i sięgnąć po nowe rozwiązania.

Tworzone przez Pieta Mondriana prace malarskie ukazujące proste geometryczne układy bazujące na kolorach czarnym, białym, czerwonym, żółtym i niebieskim kompletnie zawirowały światem architektury i mody powojennej. Długo po ukazaniu się jego prac oddawano mu hołd i inspirowano na wielu polach. Domy przybrały proste geometryczne kształty, często wykorzystując na elewacjach i we wnętrzach dane kolory. Yves Saint Laurent jako pierwszy pokazał kolekcję całkowicie wzorowaną na Mondrianie a prosta, trapezowa sukienka stała się ikoną.

piet kolekcja

Ostatnie nowinki technologiczne pozwalają nam na wiele kombinacji z materiałami, wzorami czy fotografią. Tak jak modne stały się wydruki wielkoformatowe na całych ścianach we wnętrzu czy nadruki na sufitach napinanych, tak w świecie mody nadruki na koszulki, spódnice czy leginsy ostatnio podbiły serca wszystkich.

Dziedziny te nie muszą kroczyć ze sobą równolegle. Dowodem na to są rozpoczęte w ostatnich latach liczne projekty sklepów znanych marek modowych. Rem Koolhaas postanowił się zaangażować w temat tendencji zakupowych głębiej i doszedł do wniosku: „klient najlepiej się czuje i jest skłonny wydać więcej pieniędzy, kiedy może spokojnie przechadzać się po wnętrzach sklepowych i w bezstresowej atmosferze oglądać wystawione przedmioty”. Podjął wyzwanie i zaprojektował sklepy dla Prady. Wielu innych znanych architektów poszło w jego ślady i dzięki temu mariażowi centra handlowe i pojedyncze placówki stają się miejscem przyjaznym dla klienta i same w sobie przyciągają ludzi.

koolhaas prada

 

sklep prada

Pomyślmy czasami jak genialny Santiago Calatrava, nad związkiem między sylwetką i anatomią ludzkiego ciała a kompozycjami przestrzeni i innowacyjnymi rozwiązaniami. Na pewno przyjdą nam na myśl pewne analogie. Dzięki tym analogiom od mody do architektury nie jest tak daleko, a czymże jest architektura jak nie modą w bardziej monumentalnym wydaniu.

Architekt z zamiłowania. Kreuje w głowie, na papierze i w internecie. A co? Wszystko co się da zbudować a to co już zbudowane lubi analizować.


Przeczytaj poprzedni wpis:
minimalne wnętrze
MINIMALIZM A KLASYKA WE WNĘTRZU

Patrząc na tendencje architektoniczne ostatnich lat można bez problemu stwierdzić, że nurt minimalistyczny stał się wyznacznikiem nowoczesności. Obejmuje wszelkie aspekty...

Zamknij